Soft FUE

Tedavi Özeti
Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 5-6 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi 3-15 Gün
İşe Dönme Süresi 3 Gün
Anestezi Sedasyon ve Lokal Anestezi
Mevsim Her Mevsim

Muzaffer Kurtuluş'un Saç Ekimi Yolculuğu
Muzaffer Kurtuluş'un Saç Ekimi Yolculuğu

Soft FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi alanında, her geçen gün hastaların bu operasyonu daha konforlu bir şekilde yaptırabilmesi için yeni gelişmeler yaşanıyor. Soft FUE saç ekimi 2019 yılı itibariyle ilk defa Doku Medical'ın kurucusu Dr. Serkan Aygın tarafından duyurulan bir yöntem olma özelliğini taşıyor. Soft FUE yöntemi, en kısa anlamıyla saç ekimi işleminin soft sedasyon etkisi altında yapılmasını ifade ediyor.

Soft Fue Saç Ekiminin Aşamaları

Saç ekimi temelde 4 aşamadan oluşuyor;

1. Saç Ekimine Hazırlık

Saçlar toplanır ve saçların ekileceği alan dezenfekte edilir. Ayrıca anestezi uygulaması yapılır. Hazırlık aşaması operasyonun konforunu belirleyen aşamadır. Bu noktada anestezinin yani soft sedasyonun uygulanma biçimi, Soft FUE’nin farkını da ortaya çıkarır.

2. Saç Köklerinin Toplanması

Mikro motor adı verilen düşük devir ile dönen silindirik iğnelerle saç kökleri toplanır. Bu aşamada izlenen yol, saç ekiminin başarısına etki eder. Yani saç ekiminden sonra doğallığı belirleyecek nokta, toplanan saç köklerinin anlaşılmamasıdır. Bunun için ense bölgesinden homojen bir dağılımla saç kökleri toplanmalıdır.

Saç Ekimi Aşamaları

3. Kanal Açılması

Kanal açma işlemi doğal bir saç görünümü için en önemli aşamadır. Ekilecek saçların sıklığına ek olarak kanalların doğru açı ve yönde açılması, doğal görünüm için çok önemlidir.

4. Saç Köklerinin Ekilmesi

Saç kökleri açılan kanallara yerleştirilerek saç ekimi işlemi sonlandırılır. Bu aşamada saç köklerine mümkün olduğu kadar az temas edilmeli ve dokunun zarar görmesi önlenmelidir. Saç ekiminde doğal saç açısı 40-45 derece olarak kabul edilir. Aksi durumda sıklık sağlanması için saçların çok dik açılarla ekilmesi, halk arasında çim adam diye tabir edilen sonuçlara neden olabilir. Aynı zamanda saçların, doğuştan gelen saç (taranma) yönüne uygun olarak ekilmesi yine sonucun daha doğal olmasını sağlar.

Operasyonun ilk anından son anına kadar sedasyon uygulamasının devam etmesi, kişinin bu süreci çok daha fazla konforlu geçirmesine imkân tanır.

Saç Ekiminde Anestezi

Saç ekimi sürecinde, ağrı hissedilen tek aşama olan anestezi uygulaması günümüzde iki yol ile yapılır:

1. İğne ile yapılan anestezi

Bu yöntemde saç ekimi operasyonu yaptıracak kişiye ilk anestezi uygulaması iğne ile verilir. Bu iğneler her ne kadar çok ince uçlara sahip olsa da bir acı hissi oluşturabilir. Ayrıca, bu anestezi kafa derisine yapıldığından hissedilme oranı biraz daha fazladır. Bu yöntem, maliyeti düşük olduğu için günümüzde en çok uygulanan anestezi şeklidir.

2. Basınç ile yapılan anestezi

İğneli anestezi uygulamasındaki ağrıyı azaltmak için geliştirilmiştir. Basınçla anestezik maddeyi deriye enjekte edebilen bir cihaz ile yapılır. Bu cihaz deriye dokundurulur ve içindeki yüksek basınç ile akışkan anestezik maddeyi deri yüzeyine bırakır. Sonrasında iğne ile anestezi uygulanır.

Temelde bu ilk uygulanan anestezik etken madde, deriye homojen dağılmaz ve deri altına nüfuz etmez. Devamında yapılacak iğneli anestezi uygulamasında yine acı hissedilebilir.

Tam da bu noktada Soft Sedasyon uygulaması, anestezi uygulamalarının bir adım önüne geçer.

Saç Ekiminde Sedasyon Uygulaması

Sedasyon aslında çocuklarda bile uygulanan, tıbbın anestezi alanındaki en gelişmiş ve önemli kolaylıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Sedasyon uygulaması, kişiye damar yolu açılarak ağrı kesicinin (analjezik etken maddenin) uygun dozda vücuda verilmesini niteler. Böylece iğne veya diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Bu uygulamada kişinin bilinci açık kalır fakat hissiyatı azalır.

Sedasyon uygulamasında uzman bir anestezi doktorunun bulunması önem taşır. Çünkü sedasyonun hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından, kişinin fiziksel aktivite ve acı eşiğine göre belirlenir.

Doktor kontrolü olmadan sedasyon yapılamaz

Doku Medical'de uygulanan sedasyon işleminden önce anestezi doktoru kişinin boy, kilo ve vücut aktivite durumuna göre sedasyon uygulaması yapıyor. Uygulama esnasında kalp ritmi ve diğer yaşamsal göstergeler de sürekli takip ediliyor.

Soft Sedasyonun Özellikleri

  • Soft FUE hastalarına ve ekibe üst düzeyde konfor sağlar.
  • Sedasyon uygulaması yapılan hasta lokal anestezi esnasında hiçbir ağrı duymaz.
  • Hasta hiçbir şekilde bilincini kaybetmez.
  • Operasyon öncesinde rahatlıkla yemeğini yiyebilir. Bu durum sedasyon yapılmasına engel olmaz.
  • Operasyon sürecinde tüm ihtiyaçlarını (tuvalete gitme, yeme - içme gibi) karşılayabilir.
  • Hasta operasyon biter bitmez zorlanmadan evine veya oteline dönebilir.

Soft sedasyonun, klasik sedasyon uygulamasına karşı üstünlükleri şunlardır:

  • Soft sedasyon altındaki hasta ile ekip arasındaki iletişimde hiçbir aksama olmaz.
  • Hastanın, operasyonunun tüm aşamalarında sağlıklı ve zamanında bilgilendirilmesi sağlanabilir.

Böylece hastada operasyonun bitiminde daha fazla memnuniyet ve tatmin gözlenir.

Öncesi Sonrası

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç