Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 20 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı Kişiye Göre Değişir
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi 3 Gün
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 3 Gün

Lip Lifting Nedir?

Üst dudak vermillion hattı (dudağın kırmızılığının deri ile birleştiği sınır) ile burun kolumellar tabanına (burun deliklerini ayıran yumuşak doku) uzanan mesafenin kısaltılması işlemine dudak kaldırma işlemi yani lip lifting denir. Bu işlem sonucunda dudağın üstündeki doku burna doğru çekildiği için üst dudağın daha kalkık ve kalın gözükmesini sağlar.

Nasıl Uygulanır?

Lip Lifting, genel anestezi altında uygulanan kısa süreli bir operasyondur. Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından dudak yapısı incelenir. Burun tabanı ile üst dudak arasına martı kanadı şeklinde çizim yapılır. Operasyon ile aradaki doku çıkarılır, üst ve alt doku yaklaştırılıp dikilir.
Tercih edilen ipe göre dikiş alınma süresi belirlenir. İşlem genellikle 15-20 dakika sürer. Ve birkaç gün sonra sosyal hayata rahatlıkla dönülebilir.

Hangi Amaçla Tercih Edilir?

  • Özellikle yaşlanma sonrası burun tabanı ile dudak arasındaki mesafesi uzamış kişilerde bu mesafeyi kısaltmak,
  • Yapısal üst dudak uzunluklarını gidermek,
  • Travma sonrası oluşmuş deformeleri gidermek.

Kimlere Uygulanabilir?

Orta yüz iskelet sistemi ve diş dizilimi normal olan kişilerde uygulanabilir.

Kimlere Uygulanamaz?

Üst diş eti çok görülen bireylerde tercih edilmez.

Sonuçların Kalıcılığı Ne Kadardır?

Ağız çevresi çift tabakalı kas grubu ile sürekli kapanma eğilimindedir. Bu önemli bir savunma mekanizmasıdır. O nedenle işlemin etkinliğini bu kas grubu ve işlem uygulanan dokunun mesafesi belirler. Başlarda üst dudak çok kalkmış görünse de zamanla normale döner.

Lip Lifting Operasyonundan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Cerrahi bölgenin enfekte olmaması (uçuk, siğil ve sivilce) gerekir. Yüz bölgesine yakın dönemde başka işlemler uygulanmış ise bir süre beklemek gerekebilir.

Lip Lifting Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlem sonrası 2-3 gün ağız hareketleri yavaş yapılmalı ve doku zorlanmamalıdır. Islak çalma ve dudak büzüştürme gibi hareketlerden bir hafta boyunca uzak durulmalıdır. Genel olarak yara izi birkaç ay güneşten korunmalıdır.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç