Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 45 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi 2 Gün
Anestezi Sedasyon ve Lokal Anestezi
İşe Dönme Süresi Hemen

Bişektomi Nedir?

Hollywood Yanak Ameliyatı olarak da bilinen Bişektomi, yanak bölgesindeki fazla yağ dokusunun çıkarılarak daha ince yüz hatlarına ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olunmasını sağlayan cerrahi bir operasyondur.

Bişektomi operasyonu ile yüzdeki elmacık kemikleri daha belirgin bir hale getirilir ve istenirse çene implantı operasyonu ile bir arada yapılarak yüze daha uzun bir görünüm verilebilir. Bişektomi operasyonu sonrasında kişiler yepyeni bir yüz görünümüne kavuşmayı beklese de, bişektomi sadece yüz ovalinin giderilmesini kapsar.

Bunlara ek olarak, yanaklarda yağ kütlesini azalttığı için yaşlanma bölgesinde oluşacak deformasyonlar üzerinde de önleyici bir etkiye sahiptir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında yapılan operasyonda, ağız içerisinden yanaklara yaklaşık 1 cm’lik bir kesi açılır. Ve yanağın içerisinde bulunan fazla yağ dokusu alınır. İşlem bittiğinde kesiler eriyen ve operasyondan sonra alınması gerekmeyen dikiş ile kapatılır.

Genellikle operasyon geçiren kişiler aynı gün içinde taburcu edilir ve o gün işe dönebilir. İlk günlerde yanaklarda şişlik (ödem) oluşabilir, bu birkaç hafta sonra geçer. Ortalama bir hafta sonra cerrahi kesiler tamamen iyileşir ve istenen görünüm belirgin hale gelir.

Bişektomi Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • İlk hafta beslenmeye dikkat edilmesi iyileşme sürecinin daha hızlı ve sağlıklı olmasını sağlar;
  İlk 3 gün
  sıvı beslenilmesi,
  4. - 6. günler
  arasında yumuşak yiyeceklere geçiş yapılması,
  7. günde
  normal yeme alışkanlıklarına geri dönülmesi tavsiye edilir.
 • Doktor, operasyondan sonra gerekli gördüğü takdirde bandaj takabilir. Bu durumda operasyondan sonra en az 2 saat bandajla kalınması gerekir, bandaj aynı zamanda morarmayı da önler.
 • Doktorun önereceği ağız bakım uygulaması düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Ödem olması durumunda yanağa soğuk pres uygulanması şişme oranını azaltabilir.
 • Operasyon sonrasında şişliklerin inmesi ve yüzün oturması belirli bir zaman alabilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Risk ve Komplikasyonları Nelerdir?

Operasyondan sonra yanak bölgesinde asimetri, aşırı çökme ve bölgede uyuşukluk hissi görülebilir. Ancak, bunlar çok nadir görülen durumlardır.

İşlem Süresi Ne Kadardır?

Operasyon 45 dakika sürer ve kişi aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Bişektomi Sosyal Yaşamı Etkiler Mi?

Kişi operasyondan sonra hemen günlük hayatına geri dönebilir.

Uygulama Sırasında Ağrı/Acı Hissedilir Mi?

Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için operasyon esnasında veya sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

Operasyonun Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Operasyondan sonraki 2-3 hafta içinde sonuçlar gözle görülür bir şekilde belli olur.


Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç