Genital Estetik Nedir?

Genital estetik cerrahisi, jinekolojinin geniş uzmanlık alanında en yeni ve en hızlı gelişen alt uzmanlık alanıdır. Cerrahi, genital bölgenin estetik ya da işlevsel yönlerini değiştirmek için tasarlanan prosedürleri kapsar.

Genital estetik kapsamında çok sayıda prosedür gerçekleştirilse de en sık yapılan operasyonlar vajina daraltma, labia minora küçültme, klitoral kapak küçültme ve vajinoplastidir.

Tüm bu cerrahi operasyonlara ek olarak, kadınlarda en sık görülen gevşeklik veya kuruluk gibi problemler için bir Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) Lazer olan Femilift de tercih edilebilir.

Genital Estetik Hangi Amaçla Tercih Edilir?

 • Estetik uygulamalar, vajina bölgesine sıkılığı ve işlevselliği geri kazandırır.
 • Tedavi edilen alanın genel görünümünü iyileştirir.
 • Vajinal problemlerinizin bir sonucu olarak kaybettiğiniz güveni size geri kazandırabilir.
 • Özgüveni artırır, kişisel olarak daha iyi bir yaşam kalitesi ve benlik saygısının artmasını sağlar.
 • Bu operasyonlar, idrar kaçırma gibi mevcut tıbbi durumların iyileşmesine de yardımcı olur.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Bu operasyonlar çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu operasyon için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir.

Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından vücut yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir.

Genital estetik alanında birden çok uygulama vardır. Kişinin ihtiyacına, vücut yapısına ve doktorun tavsiyesine uygun olan işlem seçilir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Nedir?

Vajinoplasti, vajina bölgesindeki gevşemeleri gideren cerrahi bir işlemdir. Vajinayı ve onu çevreleyen kasları ve yumuşak dokuları sıkılaştırır.

Doğumdan sonra vajinada genişleme ve gevşeme meydana gelebilir. Bu durum doğal olarak vajinada fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Vajina daraltma operasyonu, bu durumdan şikayetçi olan kadınların hem işlevsel hem de estetik açıdan iyileşmesini sağlar.

Vajina daraltma cerrahisinin en yaygın riskleri, kanama, enfeksiyon ve yara izi içerebilir ancak bunlar çok sık görülmez. Cerrahi işlem sırasında kanama kontrol altına alınır, durdurulur ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için antibiyotik verilir. Vajinoplasti sırasında, yara izi nadir olarak görülür.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Dönemi

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, iyileşme sürecini hızlandırmak için tedavi sonrasında bazı kurallara uymanız istenecektir. İyileşme döneminde özellikle:

 • Ağır eşyalar kaldırmamalısınız,
 • Havuza girmemeli ve küvette banyo yapmaktan kaçınmalısınız.

Labioplasti Nedir?

Herkesin yüz özellikleri, vücut tipi ve ten rengi farklıdır. Vulva olarak bilinen kadın genital bölgesi de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Vulva, dudakları içerir; büyük dudaklar labia majora ve iç dudaklar labia minora olarak adlandırılır.

Çoğu kadında, iç dudaklar simetrik değildir. Dolayısıyla, dudaklardan birinin daha büyük, daha kalın ya da diğerinden daha uzun olması alışıldık bir durumdur. Her iki durum da tıbbi açıdan bir sorun teşkil etmez. Sadece iç dudaklar dış dudaklardan daha hassastır. Bu nedenle, iç dudak sarkması durumunda ağrı ve giysilerde sıkışma gibi bazı problemler meydana gelebilir, kişide özgüven eksikliği yaratabilir.

Bu durumda gerçekleştirilen Labioplasti operasyonu genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudakların kesilerek küçültülmesi, estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tarif edilmektedir.

İç Dudaklarda Yapısal Değişim Sebepleri Nelerdir?

Bacaklarınızdan biri, diğerinden daha uzun olabilir. Genital bölgenizdeki iç ve dış dudaklarınız da birebir aynı değildir. İç dudaklar için de herhangi bir doğru boyut yoktur. İç dudaklardaki yapısal değişimin nedeni tam olarak bilinemese de sebebi şunlar olabilir:

 • Genetik faktörler,
 • Ergenlik döneminde yaşanan değişimler,
 • Östrojen artışı,
 • Hamilelik sırasında genital bölgeye kan akışı basıncının artması ve bölgede yapısal değişimler olması,
 • Enfeksiyon ya da travmaya bağlı olarak sarkma.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç