Burun Estetiği – Rinoplasti

Seans Sayısı
1
Operasyon Süresi
2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı
Ömür Boyu
Hastanede Yatış
1 Gün
Hassasiyet Süresi
2 Hafta
Anestezi
Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi
10 Gün
Mevsim
Her Mevsim
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK İÇİN REZERVASYON YAPIN
Bizimle İletişime Geçin
KVKK ve Gizlilik Sözleşmesi Okudum, onaylıyorum.

İçerikler

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı nedir? 

Yüzümüzün tam ortasında olduğu için çok hassas.

İfademizi etkilediği için çok dikkat edilmesi gereken.

Selfie çekimlerinde sizi yarı yolda bırakmaması gereken.

Aynalarla barışmanızın etkin yolu.

Burna yapılan küçük bir dokunuş.

En küçük değişikliğin bile fark edildiği yer.

Başka kaldı mı? Bilemiyoruz.

Söz konusu burun estetiği ameliyatı olduğunda hastaların en çok karşılarına çıkan ifadeler ve burun estetiğine dair en kötü pazarlama örnekleri.

Pazarlama örnekleri diyoruz çünkü burun estetiği ameliyatları günümüzde öyle bir noktaya geldi ki artık ihtiyacı olan olmayan herkes kendini burun estetiği ameliyatı yaptırmak zorunda hissediyor. Burundaki en küçük farklılık deformasyon olarak adlandırılıyor.

Halbuki burun estetiği, belirli kurallar ve standartlar çerçevesinde yapılsa da her hastaya özel bir uygulama gerektirir. Ama günümüzde yanlış veya gereksiz yere yapılan müdahaleler sonrasında kişiye özel, doğal görünümlü burunlar yerini bir nevi seri üretim diyebileceğimiz birbirine benzer burunlar aldı.

Burun estetiği ameliyatı nedir, hangi durumlarda nasıl uygulanırı açıklamadan önce şunu belirtmekte fayda görüyoruz, tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi söz konusu burun estetiği ameliyatı olduğunda da mutlaka kişinin kendi fotoğrafları üzerinden kişiye özel planlamalar yapılmalıdır.

3D Vectra XT gibi bilgisayar destekli simülasyon cihazlarıyla operasyon hastanın fotoğrafları üzerinden adım adım planlanmalı, olası bir kötü sürpriz yaşamamak için operasyon öncesi hastaya, ameliyat sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağı yaklaşık olarak gösterilmelidir.

Hasta memnuniyeti odaklı yaklaşımlarla burun estetiği ameliyatlarını hem hastalar hem de cerrahlar için konforlu ve güvenilir bir şekilde tamamlamak mümkündür. Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarında işlemin yapılacağı merkez ve işlemi yapacak plastik cerrah titizlikle seçilmelidir.

Plastik cerrah diyoruz çünkü bazı adaylar burun estetiği ameliyatı için bir kulak burun boğaz uzmanına mı yoksa bir plastik cerraha mı başvurmaları gerektiği konusunda kararsız kalabiliyorlar.

Halbuki ülkemizde tıpta uzmanlık eğitimlerinde estetik bilginin de verildiği tek branş estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlığıdır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiğinizde bir plastik cerraha başvurmak, sizleri daha fazla mutlu edecektir.

Burun estetiği ameliyatı ya da diğer bir ismiyle rinoplasti, dünyada en çok yapılan estetik operasyonlardan biridir. Hem kulak burun boğaz uzmanları hem de plastik cerrahlar tarafından yapılmakla birlikte günümüzde söz konusu burun estetiği ameliyatı olduğunda hastalar plastik cerrahların kapısını daha fazla çalmaktadır. Bunun nedeni plastik cerrah uzmanlarının estetik bilgiye de sahip olmalarıdır.

Genel anestezi altında ortalama 2-3 saatte tamamlanan bir operasyon olan burun estetiği ameliyatından sonra genelde hastalar 1 gün hastanede misafir edilir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı ne işe yarar?

Burun estetiği ameliyatları burna yeni ve daha biçimli bir form kazandırmanın kalıcı yoludur. Burun estetiği ameliyatları sayesinde burun küçültülebilir veya büyütülebilir, burun kanatları daraltılabilir veya genişletilebilir, burun ucuna müdahale edilebilir, burnun kemerli görünümü düzeltilebilir ve burun; yüz ile daha uyumlu bir hale getirilebilir. Bu saydıklarımızın ameliyatsız estetik uygulamalarıyla gerçekleştirmek mümkün değildir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı için doğru zaman nedir?

Burun estetiği ameliyatlarında doğru zaman kavramını üç farklı şekilde değerlendirmeliyiz. Bunlardan ilki biyolojik olarak doğru zamandır. Burun estetiği ameliyatlarının planlanabilmesi için kişinin gelişim çağını tamamlamış olması beklenir.

Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarında alt yaş sınırı istisnalar dışında kadınlarda da erkeklerde de 18’dir. Normal şartlarda bir kişinin burun estetiği ameliyatı olabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı, tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında bir plastik cerrah, anestezi uzmanı ve ameliyat hemşiresiyle birlikte yapılan bir operasyondur. Burun estetiği ameliyatlarının süresi, kullanılacak tekniğe göre farklılık gösterir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı kimlere yapılır?

Bir travma söz konusu değilse 18 yaşını doldurmuş, genel anestezi almasına tıbbi bir engeli bulunmayan, burnunun şekli konusunda şikayetleri olan tüm kadın ve erkeklere burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı kimlere yapılmaz?

Burnunun şeklinden memnun ancak fonksiyonel olarak burnunda sağlık sorunları olan hastalara burun estetiği ameliyatı yapılmaz. Bu hastalara fonksiyonel burun ameliyatları yapılmalarıdır. Burun estetiği ameliyatında öncelikli amaç, burnunun fonksiyonunu düzeltmek değil, burnun fonksiyonunu koruyarak burnu yeniden şekillendirmektir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı avantajları nelerdir?

Burun estetiği veya bir diğer ismiyle rinoplasti ameliyatlar, hasalara birçok avantaj sağlayan operasyonlardır. Burun estetiği ameliyatları sayesinde hastalar, yüzleri ile uyumlu, orantılı bir burun formuna sahip olurlar.

Günümüzün gelişen medikal teknolojileri sayesinde geçtiğimiz yıllara oranla çok daha konforlu şekilde yapılan burun estetiği ameliyatları, kısa sürede iyileşme sunan konforlu operasyonlar haline gelmişlerdir.

Burun estetiği ameliyatından sonra hastalar, sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak daha iyi olurlar. Bunun nedeni başarılı bir burun estetiği ameliyatından sonra hastaların öz güvenlerinin artması ve aynadaki görüntülerini daha çok sevmeleridir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı öncesi sonrası

Burun estetiği ameliyatı öncesi sonrası hasta fotoğrafları, kişilerin burun estetiği ameliyatı olmaya karar vermesinde etkilidir. Burun estetiği ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflar aynı zamanda, hastaların plastik cerrah araştırması yaptıkları dönemde, genellikle yol gösterici olmaktadırlar.

Burun estetiği ameliyatlarıyla ilgili öncesi sonrası hasta fotoğrafları için web sitemizi inceleyebilir veya merkezimizin telefon numaralarından bizimle iletişime geçerek konsültasyon muayenesi randevusu alabilirsiniz. Konsültasyon muayenesine geldiğinizde önceki vakalara dair fotoğrafları görmek istediğiniz ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Peki istisnalar nelerdir?

Eğer düşme, çarpma veya kaza gibi bir travma yaşandıysa ve akabinde burun yapıları zarar gördüyse o zaman burun estetiği ameliyatı daha erken yaşta da yapılabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarında doğru zaman kavramını değerlendirmemiz gereken diğer bir yaklaşım da kişinin duygusal olarak stabil olması zorunluluğudur. Estetik operasyonlar, günümüzün en popüler operasyonlarındandır.

Duygusal olarak çalkantılı bir dönemden geçen kişiler genellikle kendilerinde değişim yoluna giderler ve ilk yaptıkları şey de genellikle görünümlerini değiştirmek olur. Bu durum önceki yıllarda basit saç rengi değişimleri ve stil değişimleri oluyordu. Ancak günümüzde kişiler, kendilerini değiştirmek istediklerinde artık ilk olarak estetik cerrahi operasyonlarına başvuruyorlar.

Halbuki estetik cerrahi ameliyatları, dönemsel duygusal çalkantılarla değil bilinçli olarak karar verilmesi gereken operasyonlardır. Bu nedenle eğer bir kişi zor bir dönemden geçiyor ve duyduğu yenilik ihtiyacı yüzünden burun estetiği ameliyatına başvuruyorsa o zaman o kişiye biraz daha zaman verilmeli ve duygusal olarak daha stabil olduğu bir dönemde ameliyat kararı yeniden değerlendirilmelidir.

Doğru zaman kavramında üçüncü yaklaşım ise fiziksel koşullardır. Geçtiğimiz yıllarda özellikle pamuk ve gazlı bezlerin tampon olarak kullanıldığı dönemlerde hastalar yaz aylarında burun estetiği ameliyatı olmaktan imtina ederlerdir.

Ancak günümüzde burun estetiği operasyonları kısa sürede konforlu şekilde tamamlanan operasyonlar haline gelmişlerdir. Bu sebeple hastalar tarafından yaz kış rahatlıkla tercih edilebilirler.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı için hangi yöntemler kullanılır?

Burun estetiği ameliyatlarında temel olarak açık ve kapalı olmak üzere 2 yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri tercih edildikten sonra operasyonun kapsamı doğrultusunda koruyucu rinoplasti, let down, piezo gibi başka teknikler kullanılmaktadır.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı hazırlık süreci nasıldır?

Burun estetiği ameliyatları, operasyon öncesi hazırlık gerektiren bir ameliyattır. Burun estetiği ameliyatına hazırlanan bir kişi, kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa operasyondan yaklaşık 10 gün önce bu kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakması gerekir. Tablet olarak kullanılanılanların yanı sıra Oksapar ve Enox gibi hazır enjeksiyonların da yine bu dönemde, bu ilaçları reçete eden doktorun bilgisi dahilinde bırakılması gerekir.

Yeşil çay da dahil olmak üzere yine bu dönemde tüm bitki çaylarının tüketimine ara verilmelidir. Bunun nedeni bitki çaylarının da kan sulandırıcı etkisinin olmasıdır.

Burun estetiği ameliyatına hazırlanırken hastaların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da alkol ve sigara tüketimidir. Operasyondan yaklaşık 10 gün önce hastaların alkol ve sigara tüketimine ara vermeleri gerekmektedir. Bunun nedeni, sigaranın içerisinde bulunan nikotinin doku iyileşmesini geciktirmesidir.

Alkol tüketilmesine ara verilmesi ise vücutta ödem oluşumunun önüne geçmektir.

Yine bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da vitaminler ve gıda takviyeleridir. Günümüzde özellikle yüksek yaşam temposuna sahip birçok kadın ve erkek, gün içerisinde çeşitli gıda takviyeleri ve vitaminler kullanmaktadır.

Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğunun kan sulandırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle operasyondan yaklaşık 10 gün önce nasıl ki kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara veriliyorsa bu ürünlerin tüketimine de ara verilmelidir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı için yaş sınırı nedir?

Burun estetiği ameliyatlarında herhangi bir üst yaş sınırı söz konusu değildir. Tıbben sağlıklı olan ve genel anestezi almaya uygun her kadın ve erkeğe burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Bununla birlikte özellikle 60 yaş üstü hastalarda doku iyileşmesi yavaş olduğu için genellikle bu yaş itibariyle burun estetiği ameliyatları tercih edilmez.

Burun estetiği ameliyatında alt sınır ise normal şartlarda 18, kaza vb. bir durum söz konusu olduğunda ise 16’dır.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı tehlikeli mi?

Burun estetiği ameliyatları da tıpkı diğer operasyonlar gibi temel bazı komplikasyon riskleri taşır. Bununla birlikte burun estetiği konusunda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından planlanıp yapılan burun estetiği ameliyatları, güvenilir ve konforlu uygulamalardır.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Burun estetiği ameliyatında iz konusu tercih edilen yönteme göre değişiklik gösterir. Eğer kapalı burun estetiği ameliyatı tercih edildiyse o zaman işlem burun deliklerinden girilerek yapıldığı için operasyon sonrası görünür bir iz söz konusu değildir.

Ancak operasyon için açık teknik tercih edildiyse o zaman burnun alt kısmında ince bir iz söz konusudur. Fakat bu iz, zamanla silikleşeceği için söz konusu burun estetiği ameliyatları olduğunda neredeyse izsiz operasyonlar demek mümkündür.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Burun estetiği ameliyatından sonra ilk hafta burunda sızlama ve ağrı görülmesi beklenen bir durumdur. Bu ağrılar, ağızdan alınan ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınabilirler. Operasyondan iki gün sonra hastalar rahatlıkla dışarı çıkabilir ancak burun bölgelerini korumaları gerekmektedir. Yine bu dönemde burunlarında operasyon sonrası takılan atel olacaktır.

Ameliyat sonrası takılan atel, genellikle 4. veya 5. günde çıkartılır ve hastaya iyileşme dönemi boyunca burnuna nasıl masaj yapacağı öğretilir.

Operasyondan 1 hafta sonra hastalar rahatlıkla masa başı işlerine dönebilir, günlük rutinlerine başlarının pozisyonlarını korudukları müddetçe kaldıkları yerden devam edebilirler.

rjuOperasyonu takip eden ilk bir ay içerisinde hastaların eğilmesi, baş aşağı durması veya sümkürmemesi gerekir. Yine bu dönemde hapşırırken dikkat edilmeli ve burun delikleri mutlaka açık olmalıdır.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı dezavantajları nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları hastalara pek çok avantaj sağlamakla birlikte özellikle iyileşme döneminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar hastalar tarafından dezavantaj olarak değerlendirilmektedir.

Operasyon sonrası ilk hafta yatış pozisyonu ve operasyondan sonra gözlük kullanımı için beklenilmesi, hastalar tarafından burun estetiği ameliyatlarına dair dezavantaj olarak değerlendirilen durumlardır.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı tedavi özeti

 • Tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır.
 • Operasyon için hastaların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Ameliyattan sonra 1 gün hastanede kalınır.
 • Operasyon sonrası 4-5. gün atel çıkarılır.
 • Operasyondan yaklaşık 3-4 gün sonra burun bölgesini korumak kaydıyla sosyal hayata dönülebilir.
 • Yapılacak işlemin kapsamına göre değişmek birlikte operasyon ortalama 2,5 saat sürer.
 • Burnun son şeklini alması 6 ila 12 ay arasında gerçekleşir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı yaptıranların yorumları

Burun estetiği operasyonları, yüz güldüren sonuçlar aldığımız ve yüksek hasta memnuniyeti sağlanan operasyonlardır. Burun estetiği yaptıran hastaların operasyonla ilgili en çok yaptığı geri bildirimlerden biri ameliyat sonrasında rahatlıkla fotoğraf çektirebildikleri ve aynadaki görüntülerini artık daha çok sevdikleri yönündedir.

Bununla birlikte özellikle operasyon öncesi dönemde tampon konusunda çok endişeli olduklarını belirten hastalar, operasyondan sonra tampon çıkarılma anının korktukları kadar kötü olmadığını ve düşündükleri gibi ağrı ve acı olmadığını söylemişlerdir.

Burun estetiği ameliyatından sonraki özellikle ilk birkaç gün yatarken biraz zorlandıklarını belirten hastalar, operasyondan 1 hafta sonra bu konudaki rahatsızlıkların da sonlandığını belirtmişler.

Bununla birlikte burun estetiği ameliyatı yaptıran hastaların zorlandığını belirttiği bir diğer konu ise operasyon sonrası iyileşme döneminde burunlarını sümkürememeleridir. Ancak iyileşme dönemi tamamlandıktan sonra sümkürme konusunda da problem olmadığını belirtmişlerdir.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı yaptıran ünlüler

Dünyada en çok yapılan operasyonlardan biri olan rinoplasti veya bir diğer deyişle burun estetiği ameliyatı, sürekli göz önünde oldukları için görünümlerine ekstra dikkat eden ünlülerin de sıklıkla tercih ettiği operasyonlardan biridir.

İşte burun estetiği ameliyatı ile yepyeni bir burun formuna kavuşan bazı ünlü isimler; Kylie Jenner, Jennifer Aniston, Ariana Grande, Kim Kardashian, Bella Hadid, Ashley Tisdale, Paris Hilton, Kendall Jenner.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı fiyatları 2023

Burun estetiği ameliyatları, tercih edilen işleme ve yönteme göre değişiklik gösterir. Açık ve kapalı yöntemlerle yapılan burun estetiği ameliyatlarının hastalara maliyeti birbirinden farklıdır. Bununla birlikte operasyon esnasında yapılacak işlemlerin kapsamı da burun estetiği ameliyatının fiyatını etkileyen bir diğer faktördür.

Günümüzde burun estetiği ameliyatlarında açık ve kapalı tekniklerin yanı sıra koruyucu, let down, piezo cerrahisi gibi farklı yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin kullanılması da ameliyatın seyrini ve süresini etkileyeceği için ameliyatın fiyatını etkilemektedir.

Burun estetiği ameliyatlarında fiyatı belirleyen bir diğer faktör ise plastik cerrahın eğitimi ve tecrübesi ve bu cerrahın ameliyatı nerede yapmayı seçtiğidir. Birinci sınıf bir merkezi tercih ediyorsa o zaman burun estetiği fiyatı, diğer hastanelere göre daha yüksek olabilmektedir. Rinoplasti burun estetiği ameliyatı fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Dünyada en çok yapılan operasyonlardan biri olan burun estetiği ameliyatları veya bir diğer ismiyle rinoplasti ile ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını sizler için derledik. İşte burun estetiği ameliyatlarıyla ilgili en çok merak edilen sorular ve cevapları!

 • Piezo rinoplasti nedir?

Piezo rinoplasti veya bir diğer adıyla ultrasonik rinoplasti, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan bir kemik şekillendirme yöntemidir. Ultrason dalgaları sayesinde titreşimlerle kemiğin şekillendirilmesini sağlayan piezo cihazı sayesinde burun estetiği ameliyatlarında kemik şekillendirilirken artık geçmiş dönemlerde olduğu gibi kemikler kırılmaz. Böylelikle operasyon sonrasında morluk, şişlik ve ödem minimalize edilir.

 • Burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin endişeleri

Burun estetiği yaptırmayı planlayanların en büyük endişesi öncelikle operasyon sonrası kullanılacak tamponlardır. Burun estetiği sonrası tampon dendiğinde birçok kişinin aklına pamuklar ve uzun gazlı bezler gelmektedir.

Halbuki bu tamponlar oldukça geride kalmıştır ve  günümüzde hiç kullanılmamaktadır. Artık burun estetiği ameliyatlarından sonra özel silikon tamponlar kullanılmaktadır. Bu tamponlar, eski tamponlara göre hem hastaların operasyondan sonra daha rahat etmelerini sağlar hem de burundan daha kolay çıkarıldıkları için hastaların canını acıtmazlar.

Burun estetiği ameliyatlarıyla ilgili olarak hastaların endişelendiği bir diğer durum da operasyonun koku kaybına neden olup olmayacağıdır. Burun estetiği ameliyatları, hastalarda koku kaybına neden olan operasyonlar değildirler.

 • Sarkık kolumella nedir?

Burnun alt kısmında, burun deliklerinin arasındaki kısma kolumella denir. Bu bölge, bazı hastalarda olması gerekenden daha sarkıktır. Özellikle yandan bakıldığında estetikten uzak bir görünüme neden olur. Burun estetiği ameliyatlarıyla bu bölgedeki sarkıklığın giderilmesi mümkündür.

 • Bağımlılığım sonucunda burun deliklerimin arasında oluşan boşluk burun estetiği ameliyatıyla düzeltilebilir mi?

Septal perforasyon olarak bilinen bu durum, burun estetiği ameliyatıyla düzeltilebilir. Ancak her hastada yeterli oranda düzelme sağlanamayabilir. Doğru bir yönlendirme ve bilgi için hastaların mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra burun akıntısı olur mu?

Burun estetiği ameliyatınızdan sonra burnunuzdan sıvı gelebilir. Hatta bu sıvı azcık kanla karışık da olabilir. Bunlar, tamamen olağan ve beklenen durumlardır. Bu durum zamanla azalarak iyileşme ilerledikçe kendiliğinden geçmektedir.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra piercing takabilir miyim?

Burun estetiği ameliyatlarında tam iyileşme genellikle 6 ay ile 1 yıl içerisinde olur. Bu süre zarfından önce dışarıdan bakıldığında burnunuzda bir şey görünmese de burnunuzun iç yapılarında iyileşme devam etmektedir.

İyileşme döneminde burun kanatlarının delinmesi veya takılacak piercingin burun orta hattına değmesi, enfeksiyon riskinizi artırır. Bu sebeple operasyondan sonraki 1yıl içerisinde piercing takılması önerilmemektedir.

 • Burun estetiği ameliyatından ne kadar zaman sonra sümkürebilirim?

Burun estetiğinden sonra özellikle tamponlar çıkarıldığında hastalarda sümkürme hissi olabilir. Ancak tamponlar çıksa dahi burnunuzun içinin henüz iyileşmediğini unutmamalısınız.

Operasyondan sonra ilk hafta asla sümkürmemeli, sonraki dönemde ise ilk 1 ay boyunca çok dikkatli bir şekilde kendinizi zorlamadan sümkürmelisiniz. Bununla birlikte hapşırırken ve öksürürken mutlaka burun deliklerinizin açık olması gerekmektedir.

 • Rinoplasti horlamaya neden olur mu?

Hayır, burun estetiği ameliyatları horlamaya neden olmaz. Hatta burun estetiği ameliyatları kapsamında yapılan burun kemiği eğriliğinin düzeltilmesi sayesinde hastaların horlama problemi ortadan kaldırılır.

 • Burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Burun estetiğinde kullanılacak yöntem ve operasyonun kapsamı burun estetiği fiyatının belirlenmesinde etkilidir.

 • Burun estetiği kaç yıl gider?

Kişiye özel bir şekilde planlanan ve tecrübeli bir cerrah tarafından uygulanan burun estetiği operasyonları, ömür boyu kalıcılığı olan operasyonlardır.

 • Burun estetiğini hangi doktor yapar?

Günümüzde burun estetiği ameliyatları hem kulak burun boğaz uzmanları hem de plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

 • Burun estetiği ameliyatı çeşitleri nelerdir?

Temelde 2 çeşit burun estetiği ameliyatı vardır. Bunlar açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği ameliyatlardır. Açık veya kapalı olmak kaydıyla burun estetiğinde kullanılan birçok farklı yöntem vardır. Piezo cerrahisi, koruyucu rinoplasti, let down rinoplasti, bunlardan bazılarıdır.

 • Diamond rinoplasti nedir?

Diamond bir uçla, burun kemiğini kırmadan burnun kemik ve kıkırdak dokusunun şekillendirilmesidir. Diamond rinoplasti sayesinde burunda herhangi bir kemik kırılmadığı için işlemden sonra morluk ve ödem minimal olmaktadır.

 • Emzirme döneminde burun estetiği ameliyatı olunabilir mi?

Hayır. Tüm estetik cerrahi girişimleri, emzirme dönemi tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

 • Burun estetiği ameliyatıyla nefes alma problemlerim giderilir mi?

Evet, burun estetiği ameliyatları ile daha güzel bir burun formu elde edilirken aynı zamanda burundaki nefes alma problemleri de giderilebilir. Bu operasyonlarda estetik müdahaleye ek olarak burnun fonksiyonlarına da müdahale edileceği için operasyon, klasik burun estetiği ameliyatına göre daha uzun sürede tamamlanır.

 • Burun estetiğinde mikromotor kullanımı

Mikromotor, son yıllarda burun kemiğindeki biçimsel bozuklukların giderilmesinde kullanılan özel  2’mm’lik ince uçlara sahip olan cerrahi bir alettir. Mikromotor sayesinde burun estetiği ameliyatları sonrasında hastalar hem daha az ödem ve şişlikle karşılaşırlar hem de olası morluklar mikromotor kullanımı sayesinde minimalize edilir.

 • Burun estetiği ameliyatında burun kemiği kırılır mı?

Hayır Geçtiğimiz yıllarda burun kemiğinin şekillendirilmesi kemik kırılarak yapılıyordu. Ancak günümüzün medikal teknolojileri sayesinde artık burun kemiği, kırılmadan da şekillendirilebilmektedir.

Piezo cerrahisi ve mikromotor kullanımı ile burun estetiği ameliyatlarında artık burun içi yapılar kırılmadan yeni bir biçim elde edilebilmektedir.

 • Burun estetiği ameliyatıyla burunda nelere düzeltilir?

Burun estetiği ameliyatlarıyla burun küçültülebilir veya büyütülebilir. Bununla birlikte yine burun estetiği ameliyatlarıyla burun ucundaki düşüklük giderilebilir, burun kemiğindeki eğrilik düzeltilebilir, burun deliklerindeki eşitsizlik giderilebilir ve burun kanatları küçültülebilir.

 • Burun estetiği ameliyatında tampon koymak şart mı?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra tampon genellikle kullanılmaktadır. Bunun nedeni yeniden şekillendirilen burun içi yapıların birbirine geçmesini engellemek ve operasyon bölgesinde kan pıhtısı oluşmasının önüne geçmektir.

 • Tamponlar çıkarılırken canım çok acıyacak mı?

Hayır. Geçtiğimiz yıllarda tampon olarak gazlı bezler ve pamuk kullanılırken günümüzde özel silikon materyaller kullanılmaktadır. Silikon materyallerden yapılan tamponların çıkarılma anı hastalar için çok daha konforludur.

 • Burun estetiği sonrası ödem

Burun estetiği sonrasında ödem görülmesi beklenen bir durumdur. Operasyonu takip eden günlerde soğuk kompresi uygulayarak ve burun masajı yaparak ödemlerin kısa sürede geçmesi sağlanabilmektedir.

 • Burun estetiği sonrası morluk

Burun estetiği ameliyatlarında gelişen teknolojiler sayesinde artık kemik kırılmamakta özel cerrahi aletlerle kemikler kırılmadan şekillendirilmektedir. Buna rağmen operasyon sonrasında hafif de osa morluklar görülebilmektedir. Bu morluklar ilk haftadan itibaren belirsizleşerek zamanla kendiliğinden geçmektedir.

 • Burun estetiği operasyonlarında doktor seçim neden önemli?

Burun estetiği ameliyatı, tecrübe gerektiren bir işlemdir. Günümüzde her plastik cerrah burun estetiği ameliyatı yapmayı bilmekle birlikte pek çok cerrah spesifik ameliyatları yapmayı daha çok tercih etmektedir.

Örneğin bir cerrahın operasyonlarının büyük çoğunluğunu Vaser Liposuction ve meme estetiği oluşturabilmektedir. Hemen hemen her cerrah kendisi için bazı operasyonlara öncelik verir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı olmadan önce mutlaka plastik cerrahınızı iyi araştırmalı, kendisinin hangi operasyonlara daha çok yöneldiğini öğrenmelisiniz.

Plastik cerrahi operasyonlarının tecrübe gerektiren ameliyatlar olmasının yanı sıra burun estetiği, hassas müdahalede bulunulması gereken bir operasyondur. Yüzümüzün tam ortasında olması nedeniyle üzerindeki küçük bir değişikliğin bile çok çabuk farkedilebildiği burun estetiği operasyonları, bu yönüyle diğer estetik ameliyatlardan ayrılmaktadır.

 • Ultrasonik rinoplasti nedir?

Ultrasonik rinoplasti, piezo cerrahisinin kullanıldığı burun estetiği ameliyatıdır. Piezo cerrahisi, ultrasonik ses dalgalarıyla burun kemiğinin kırılmadan yeniden şekillendirilmesine olanak sağlayan bir ameliyat tekniğidir. Piezo cerrahisi sayesinde hastalar, operasyondan sonra çok daha hızlı iyileşmekte ve nekahat dönemleri çok daha konforlu geçmektedir.

 • Burun estetiği burun tıkanıklığına iyi gelir mi?

Burun estetiği ameliyatı bir şekillendirme operasyonudur. Direkt burun tıkanıklığına etkisi olmaz. Ancak burun estetiği ameliyatları fonksiyonel burun ameliyatları ile birlikte yapılabilir. Bu operasyonlarda örneğin nefes almada zorluğa neden burun kemiği eğriliği de düzeltilebilir.

 • Endoskopik burun estetiği nedir?

Endoskopik burun estetiği ameliyatı, kapalı burun estetiği operasyonlarında kullanılan bir yöntemdir. Endoskopik yöntem sayesinde burun içerisinde yapılar ayrıntılı olarak görülebilir. Bu sayede kapalı burun estetiği ameliyatlarında bir dezavantaj olan görüş kısıtlılığı endoskopik yöntemin kullanılmasıyla ortadan kalkmaktadır.

 • Bilgisayar destekli simülasyon ile burun estetiği ameliyatı

Burun estetiği operasyonları planlanırken merkezimizde 3D Vectra XT cihazını kullanmaktayız. Bilgisayar destekli bir simülasyon programı sunan 3D Vectra XT ile hastaların kendi fotoğrafları üzerinde ameliyat planlaması yapabilmekte, dahası operasyon sonrasında hastalara nasıl görüneceklerine dair yaklaşık bir görünüm sunmaktayız.

3D Vectra XT ile yapılan ameliyat planlamaları sayesinde hem hastaların endişeleri giderilmekte hem de ameliyat planlaması çok daha iyi ve sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır.

 • Kapalı rinoplasti ameliyatını kimler tercih etmeli?

Kapalı rinoplasti, burun estetiği ameliyatı olmasında herhangi bir sakınca bulunmayan her kadın ve erkek tarafından tercih edilebilen bir operasyondur. Günümüzde hem operasyon sonrası görünür iz kalmaması hem de iyileşme sürecinin çok daha hızlı olması nedeniyle kapalı burun estetiği ameliyatı sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Erkek burun estetiği hakkında bilmeniz gerekenler

Erkek burun estetiği operasyonları, kadınlara yapılan burun estetiği ameliyatlarına göre biraz daha farklılık içermelidir. Özellikle burun kemerine müdahale edilen operasyonlarda burun kemeri, burun daha düz görünecek şekilde şekillendirilmelidir. Burun kemiğine yapılan fazla kavis, feminen bir görünüme neden olmaktadır.

Erkek burun estetiği ameliyatları planlanırken daha keskin hatlar kullanılmalı, maskülen görünüm göz önünde bulundurularak operasyon yapılmalıdır.

 • Kadın burun estetiği hakkında bilmeniz gerekenler

Kadınlara yapılan burun estetiği ameliyatları, erkeklere yapılan operasyonlara çok daha yumuşak geçişlere ve kavisli bir görünüme sahip olmalıdır. Maskülen görünümden kaçınmak adına burun hatları daha soft geçişler olarak planlanmalıdır.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra nasıl beslenilmeli?

Burun ameliyatı sonrasında özellikle ilk hafta, soğuk ve hafif besinler tercih edilmelidir. Yumuşak gıdalar sayılan yoğurt, peynir gibi besinler tüketilebilir. Ilık çorba içilebilir.

 • Mens döneminde burun estetiği ameliyatı olur mu?

Regl dönemindeyken burun estetiği ameliyatı olunmasında tıbben herhangi bir sakınca yoktur. Ancak iyileşme döneminde regl ağrısı ve kanaması nedeniyle bazen hastalar kendilerini rahatsız hissedebilmektedir. Bu sebeple regl dönemi dışındaki bir süre içerisinde burun estetiği ameliyatı olmak, hastalar için genellikle daha konforlu olmaktadır.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra burna nasıl masaj yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra 4-5. günde burun üzerine konulan atel çıkarılır. Atel çıkarıldıktan sonra burundaki şişliğin ve ödemin azalması için hastalara burun masajı yapmaları tavsiye edilir. Burun masajının nasıl yapılacağı, kontrol muayenesinde hastalara öğretilmektedir.

 • Rinoplasti sonrasında ne zaman spor yapılır?

Operasyondan sonraki 1 ay sadece hafif tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Bunun nedeni hem başın sürekli yüksekte durması gerekliliği hem de kişinin kendini zorladığında oluşacak kanama ihtimalidir. 1. aydan sonra hastalar adım adım eski egzersiz programlarına dönebilirler.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman denize girilir?

Burun estetiği ameliyatından sonraki ilk hafta içerisinde burun üzerindeki atel çıkarılır. Atel çıkarıldıktan 2 hafta sonra hastaların denize girmesinde bir sakınca yoktur. Ancak her hastanın iyileşme süreci farklı şekilde ilerleyebilir bu nedenle mutlaka öncesinde operasyonu yapan plastik cerraha bilgi verilmelidir.

 • Burun estetiği ameliyatından ne kadar süre sonra revizyon yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarından sonra ilk iyileşme 1 ay içerisinde gerçekleşmeye başlar. Burun içi dokuların tam olarak iyileşmesi ve burnun şeklinin oturması ise ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında gerçekleşir.

Yapılan burun estetiği ameliyatından sonra eğer hastalar çeşitli problemlerle karşılaştıysa veya burunlarının son şeklinden memnun değillerse sekonder rinoplasti dediğimiz revizyon burun estetiği ameliyatı yaptırabilirler. Ancak bu operasyonun yapılabilmesi için en az 1 yıl, yani burnun son şeklinin oturması beklenir.

 • Rinoplasti sonrası dikişler ne zaman alınır?

Burun estetiği ameliyatlarında genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır. Böylelikle operasyon sonrasında hastaların dikiş aldırmak için yeniden kliniğe gelmelerine gerek kalmaz. Ancak bazı durumlarda cerrahlar kendiliğinden eriyen dikişler kullanmazlar. Böyle durumlarda genellikle operasyondan 1 hafta sonra dikişler alınır.

 • Burun estetiği ameliyatından sonra nasıl uyunur?

Burun estetiği ameliyatının iyileşme sürecinde hastaların yatış pozisyonu oldukça önemlidir. Bu dönemde hastalar yatarken mutlaka başlarının yüksek olmasına dikkat etmeleri gerekir. Bununla birlikte asla yüz üstü yatılmamalı, ilk iyileşme dönemi dediğimiz 1 ay tamamlanana kadar mutlaka sırt üstü yatmaları gerekmektedir.

 • Burun estetiği ameliyatından ne kadar zaman sonra gözlük takabilirim?

Burun estetiği ameliyatından sonra yaklaşık 1-2 ay içerisinde hafif çerçeveli gözlükler kullanılabilir. Kalın çerçeveli gözlüklerin kullanımı için en az 6 ay beklenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte gözlük kullanmaya karar vermeden önce hastalar mutlaka operasyonlarını yapan plastik cerraha danışmalıdırlar çünkü her hastanın iyileşme dönemi kendine özeldir ve çeşitli farklılıklar gösterebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öncesi & Sonrası

Ne Dediler?

Laura Toma

My recent visit to this place was a most positive experience. Rita is the girl who helped us. she always seems to take an extremely personal interest in us and our concerns and deals with each one in ..

Lele A.

Great place! Very friendly atmosphere and convenient location. Clean and comfortable office. If you go definitely ask about Rita she is the best, she speaks English, Arabic, Sureth, and Turkish. Very ..

Renee Kallabat

Me and my husband came from the U. S. A. To Doku clinic, We couldn’t be more happier with the outcome ! We had an amazing and exceptional service Dr. Elvin Eliyev and Dr. Maiwand And his Staff Sibel a..

Anthony Hamo

Thank you very much for the nose surgery after all it looked amazing and very natural look and also I would like to thank Ilbe and Dr.Alvin and Assistance Lara and Rita for the warm welcome and they r..

Burcu Algül

Skar izlerim için Uzm. Dr. Emre Kaynak'a muayene oldum ve Scarlet X işlemi yaptırdım, kendisinin ilgisi ve güler yüzlülüğü beni tedavi olmaya ikna etti diyebilirim. Çok memnun kaldım, şiddetle tavsiye..

Adem Tanas

Altın iğne uygulamasında ilk seansta istediğim sonucu aldım. Tekrar gelmeye devam edeceğim çook teşekkürler :)..

Aytül Durmuş

Doku Medical'e internetten araştırma yaparken denk geldim. Botoks küçük bir işlem gibi gözükse de aslında yaptırmadan önce iyi araştırmak gerekiyor bence. Çünkü yapan kişinin işlem tecrübesi çok öneml..