Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 2-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 3 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 3 Hafta

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir?

Mastopeksi de denilen meme dikleştirme estetiği, çeşitli nedenlerden ötürü oluşan sarkmaları düzeltmek için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Dikleştirme işlemi sırasında, meme bölgesindeki fazla deri çıkarılır ve memeleri dikleştirmek için meme dokusu yeniden şekillendirilir.

Meme dikleştirme estetiği, meme ölçüsünü önemli ölçüde değiştirmez fakat memenin biçimini ve sarkma oranını düzeltir. Ayrıca, meme büyütme ya da küçültme operasyonları ile birlikte de yapılabilir.

Meme Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme estetiğine çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu operasyon için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir. Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından meme yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Meme dikleştirme estetiğinde eriyen dikiş kullanılır. Bu sebeple dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Fakat her cerrahi operasyonda olduğu gibi bir iz kalacaktır. Meme dikleştirme operasyonları için kesiler farklı yöntemler ile yapılır. Operasyonun hangi yöntem ile yapılacağı kişinin vücut yapısına bağlıdır.

Hangi Amaçla Tercih Edilir?

Yaş alma süreciyle birlikte değişen vücut yapısı için meme dikleştirme estetiği tercih edilebilir. Bunun nedenleri arasında şunlar bulunur:

  • Hamilelik: Hamilelik sırasında memeleri destekleyen bağlar, memeler dolgunlaşıp ağırlaştıkça gerilebilir. Bu gerilme ve gevşeyen meme bağlarının eski haline dönmemesi sonucu hamilelik sonrasında memelerde genellikle sarkma görülür. Ayrıca, emzirme süresinin uzaması bu sarkma oranını artırabilir.
  • Hızlı kilo alıp verme,
  • Yer çekimi.

Kimlere Uygulanamaz?

Meme dikleştirme ameliyatı, herkes için uygun değildir.

Hayatının herhangi bir noktasında çocuk sahibi olmayı düşünenler meme dikleştirme estetiğini tercih etmemelidir. Çünkü hamilelik sırasında memelerin gerilmesi ile operasyon sonuçları bozulabilir. Ayrıca meme dikleştirme operasyonundan sonra emzirmek mümkün olsa da aşırı meme sarkması olan bazı kişilerde, ameliyat sonrasında yeterli miktarda süt üretememe sorunu görülebilir.

Meme Küçültme Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Operasyon sırasında eriyen dikişler kullanılır. Bu dikişler bir süre sonra dışarıya çıkabilir. Bu beklenilen bir durumdur. Gerçekleşmesi durumunda doktorunuza haber veriniz.
  • Operasyondan sonra, iki meme arasında %100 simetri beklenemez. Memede %100 simetri olması doğal bir görünüm değildir.
  • Meme dikleştirme estetiğinin sonuçları genellikle kalıcıdır. Ancak memenin şekli ve boyutu, yaş alma veya kilo alma-verme gibi durumlara bağlı olarak zaman içinde değişebilir.

Ödem: Operasyondan 1 ay sonra %80 azalır, 6-12 ay arasında tamamen kaybolması beklenir. Morluklar 2 haftaya kadar devam edebilir.

Dikiş: Eriyen dikiş kullanılır; dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Dikiş İzi: Operasyondan sonra 1 ay boyunca kırmızı renkte olacaktır. İlerleyen süreçte rengi soluklaşır.

Duş: Operasyondan 3 gün sonra alınabilir.

Spor Faaliyetleri: Operasyondan 1 ay sonra başlanabilir.

Cinsel Hayat: Operasyondan sonra ilk 4 hafta önerilmez.

Alkol Kullanımı: 10 gün kullanılmaması tavsiye edilir.

Kesin Sonuca Ulaşma Süreci: İlk ayın sonunda %80 oranında iyileşme gerçekleşir. Tam iyileşme 6-12 ay arasında beklenir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç