Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 2 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 2 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 3 Hafta

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerin en çok tercih ettiği estetik uygulamalarının başında gelen ve kadına benzer meme büyümesi yani jinekomasti, meme dokusunun iyi huylu büyümesidir. Bu durum, klinik olarak, meme uçlarından derine doğru ve çevresine yayılan sert bir kütlenin varlığı ile tanımlanır.

Erkeklerde meme, meme başının altında yer alan az miktarda erkek meme dokusunun yanı sıra yumuşak ve yağlı bir dokudan oluşur. Yağlı dokunun oranı, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Jinekomasti problemi olan bir erkeğin her iki memesinde de normalden fazla bir genişleme olabilir. Bu genişleme sadece yağlanma veya meme dokusu büyümesi ya da her ikisine de bağlı olabilir.

Jinekomasti, erkeklerde memelerden birini ya da her ikisini birlikte etkileyebilir. Genellikle, endokrin sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanan meme büyümesi, östrojen hormonundaki artış ile daha belirgin olabilir.

Kilo almak, hormonal dengesizlikler ya da genetik gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak görülen erkeklerde meme büyümesi, özgüven eksikliği gibi durumlara neden olabilir ve kişinin çevresiyle kurduğu sosyal ilişkileri de olumsuz etkileyebilir.

Hangi Amaçla Tercih Edilir?

Jinekomasti, yaşam şartlarına ve genetik yatkınlığa göre ortaya çıkabilir. Bunun nedenleri arasında şunlar bulunur:

  • Ergenlik çağında meme yapısında görülen geçici büyümenin durmaması,
  • Östrojen hormonun erkeklik hormonundan daha fazla olması,
  • Östrojen hormonunun büyüme hormonu gibi davranması,
  • Uyuşturucu madde kullanımı,
  • Böbrek hastalığı veya karaciğer sorunları,
  • HIV ilaçları, ülser ilaçları veya bazı antifungal ilaçlar,
  • Genetik etkiler.

Jinekomasti Nasıl Yapılır?

Jinekomasti çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu operasyon için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir. Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından meme yapısı incelenir. Bu değerlendirmelerde meme dokusu, penis büyüklüğü, testis gelişimi ve kitlelerin değerlendirmeleri yapılır. Ayrıca, kasık kılları ve koltuk altı kıllarının varlığı da doktorunuz tarafından incelenir. Bunlara ek olarak, kişide karaciğer hastalığı ya da böbrek hastalığı ve kullanılan ilaçlar ile ilgili de testler yapılır. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Göğüs estetiğinde dikiş kullanılması gereken durumlarda eriyen dikiş kullanılır. Bu sebeple dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Fakat her cerrahi operasyonda olduğu gibi bir iz kalacaktır. Meme operasyonları için kesiler farklı yöntemler ile yapılır. Operasyonun hangi yöntem ile yapılacağını kişinin vücut yapısına bağlıdır.

Jinekomasti tedavisi için cerrahi ve Liposuction seçenekleri bulunur. Ancak meme dokusunda küçük bir genişleme varsa, bu durum ilaç ile kontrol altına alınabilir.

Erken evredeki jinekomasti durumunda, Liposuction operasyonu aşırı yağ dokusunun giderilmesini sağlayabilir. Bu operasyon sırasında, 3-4 mm’lik bir kesik yapılır ve buradaki fazla yağ dokusu çıkarılır. Ayrıca, fazla meme bezi dokusunun çıkarılması için bölgedeki dokunun kesilmesi anlamına gelen eksizyon işlemi uygulanabilir. Bu işlem, normal şartlarda meme ucunun etrafında kalıcı olmayan ufak bir iz bırakır.

Ancak meme başının altındaki doku belli bir ölçünün üzerindeyse ya da ileri derecede sarkma varsa cerrahi işlem tercih edilebilir. Memenin altından 1-1.5 cm’lik bir kesi yapılarak fazla olan meme dokusu çıkarılır.

Kimlere Uygulanabilir?

  • 18 yaşından büyük olan ve meme dokusu vücuduna oranla çok büyük olan veya sarkma sorunu yaşayan tüm erkeklere uygulanabilir.
  • Hacim olarak 50-100 cc arası olması gereken meme dokusunun 200-300 cc’lere ulaşması jinekomasti için yeterli bir kriterdir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç