Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 3-4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 3 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 3 Hafta

Doc Samad ile Liposuction & Saç Ekimi Deneyimi
Doc Samad ile Liposuction & Saç Ekimi Deneyimi

Liposuction Nedir?

Liposuction, karın, bel, kalça, bacak, sırt, kol ya da boyun bölgesi gibi vücudun belirli bölümlerindeki yağ fazlalığını gidermede kullanılan popüler bir uygulamadır. Liposuction, bu bölgelerin şekillendirilmesine ve kontürünün düzelmesine de yardımcı olmaktadır.

Liposuction işlemi genel bir kilo verme yöntemi değildir. Fazla kilolardan kurtulmak için, öncelikle diyet ve egzersiz programı uygulanmalı ya da tüp mide ameliyatı gibi bariatrik cerrahi uygulamalarını tercih edilmeli. Ardından vücudun belirli noktalarında oluşan fazla yağlar için liposuction işlemine başvurulabilir.

Liposuction Hangi Amaçla Tercih Edilir?

Kilo alındığında, vücuttaki yağ hücrelerinin de hacim ve boyutu genişler. Liposuction uygulaması, yağ fazlalığı olan bölgedeki yağ hücresi sayısının azalmasına yardımcı olur. Alınan yağ miktarı, uygulamanın yapıldığı alanın görünümü ya da hacmine bağlıdır. Bu uygulamalarda sonuçlar ve ortaya çıkan kontür değişikliği, kişinin kilosu sabit kaldığı sürece genellikle kalıcıdır.

Kalıcılık ve vücudun daha iyi gözükmesi aynı zamanda vücudun elastikiyet oranına da bağlıdır. Eğer cilt yeterince esnek ise daha pürüzsüz gözükür. Fakat elastikiyetini kaybetmiş bir cilt söz konusu ise liposuction yapılan bölgedeki deri gevşeyebilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction operasyonuna çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu operasyon için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir.

Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından vücut yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Konsültasyon sürecinde Vectra cihazı ile çekilen fotoğraflar üç boyutlu olarak modellenir ve bu model doktorun yapacağı işlemi gösterebilmesi açısından önem taşır. Operasyondan sonraki vücut yapısını, operasyondan önce görselleştirebilme ve sorunu doğru analiz edip doğru sonuca ulaşma imkânı sunar.

Liposuction uygulamasının birden fazla yöntemi vardır. Vücut yapısına ve doktorun tavsiyesine uygun olan işlem seçilir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Vectra ile 3D modelleme
Vectra ile 3D modelleme

Klasik Liposuction Nedir?

Küçük bir kanül ile vakum cihazı birlikte kullanılır. Yağ katmanına özel bir sıvı verildikten sonra yağ hücrelerinin parçalanması ve emme işlemi gerçekleştirilir.

Liposuction işlemi esnasında vücuttan alınan fazla yağlar, dolgu maddesi olarak vücudun başka bir bölgesine transfer edilebilir. Bu işlem kırışıklık azaltma veya vücuttaki orantısızlığı gidermede kullanılan en ideal uygulamalardan biridir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kollar, iç ve dış bacaklar, karın, kalça, boyun, göğüs ve sırta uygulanabilir. Ayrıca erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) tedavisinde de kullanılabilir.

Avantajı Nedir?

 • Uzman doktorlar tarafından çok uzun zamandır uygulanan ve her geçen gün gelişen teknoloji ile riskleri azalan cerrahi bir işlemdir.
 • İnatçı ve bölgesel yağlardan kurtulmayı sağlar.

Vaser Liposuction Nedir?

Bu yöntemde yağ hücreleri, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak parçalanır. Sıvı hale gelen yağlar vücuttan kolayca uzaklaştırılır. Vaser Liposuction teknolojisi, direkt olarak yağ hücrelerini hedef alır, dolayısıyla etrafındaki kas dokusuna, damar veya sinirlere zarar vermez. Aynı zamanda kullanılan ultrasonik ses dalgaları sayesinde, alınan yağlar ve içindeki kök hücreler zarar görmez. Dolayısıyla bu yağlar, vücudun diğer bölgelerine yağ transferi yapmak için de kullanılabilir. Uygulama yapılan bölgenin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kollar, iç ve dış bacaklar, karın, kalça, boyun, gıdı, göğüs ve sırta uygulanabilir. Ayrıca erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) tedavisinde de kullanılabilir.

Avantajı Nedir?

 • Günlük yaşama daha erken dönme imkânı sunar.
 • Operasyon sonrasında ödem ve morarma daha az görülür, daha az ağrı hissedilir. Ayrıca deride dalgalanmalara daha az rastlanır.
 • Alınan yağlar, doğal dolgu malzemesi olarak kullanılabildiği için meme büyütme, küçültme veya dikleştirme, karın veya yüz germe gibi diğer estetik ameliyatlar ile birlikte uygulanabilir.
 • Diğer dokuları koruyarak sadece yağ dokularına ulaştığı için boyun ve kol gibi hassas bölgelere zarar vermeden uygulama yapma imkânı sunar.

Lazer Liposuction Nedir?

Vücutta istenmeyen bölgesel yağlar önce lazer ışını ile parçalanır, sıvı haldeki yağ parçaları kanül yardımı ile alınır. Lazer ışınları sinirlere ve kanama ihtimali olan ince damarlara zarar vermez. Lazer Liposuction’ın aynı zamanda deri sıkılaştırıcı etkisi olduğu için, işlem sonrasında oluşan sarkmaların ve fazlalıkların önüne geçilir. Özellikle cildi toparlamak için kullanılan lazer dalga boyları ile kolajen sentezi uyarılır ve cildin yenilenme süreci başlatılmış olur. Uygulama yapılan bölgenin büyüklüğüne göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kollar, iç ve dış bacaklar, karın, kalça, diz içleri, boyun, gıdı, göğüs ve sırta uygulanabilir. Ayrıca erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) tedavisinde de kullanılabilir.

Avantajı Nedir?

 • Günlük yaşama daha erken dönme imkânı sunar.
 • Operasyon sonrasında ödem ve morarma daha az görülür, daha az ağrı hissedilir. Ayrıca deride dalgalanmalara daha az rastlanır.
 • Deriyi sıkılaştırır ve kolajen üretimini tetikler.
 • Daha da fazla yağ alınması gereken durumlarda Klasik Liposuction sonrasında tercih edilebilen Lazer Liposuction ile cilt sıkılaştırma yapmak mümkündür.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Kilo verme sürecinden sonra fazla yağlarından kurtulamayan ve genel olarak stabil bir kiloya sahip olan herkes liposuction için uygun bir aday olabilir.

Liposuction Kimlere Yapılmaz?

Liposuction alternatif bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle, fazla kilolardan kurtulmak için başvurulmamalıdır. Bunun dışında, uygulamanın gerçekleştirilmesini zorlaştıran şartlar:

 • Kan akımı azlığı yaratan damar tıkanıklıkları,
 • Kalpte koroner arter hastalığı ve tıkanıklığı,
 • Diyabet,
 • Zayıf bağışıklık sistemi.

Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Liposuction operasyonunda, herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, kanama ve anestezi reaksiyonu gibi riskler bulunmaktadır. Uygulamanın kendisine özgü olası riskleri ise şunlardır:

 • Kontür Düzensizlikleri: Yanlış yapılan uygulamalar, cildin elastikiyetini kaybetmiş olması gibi sebeplere bağlı olarak, uygulamanın sonucunda cildinizde dalgalanmalar ve lekelenmeler olabilir ya da solmuş görünebilir. Bu değişimler geçici ya da kalıcı olabilir.
 • Ödem: Cilt yüzeyinin altında geçici sıvı birikmeleri olabilir. Geçmemesi durumunda, biriken bu sıvıların boşaltılması gerekebilir.
 • Uyuşukluk: Liposuction uygulamasının yapıldığı bölgede kalıcı ya da geçici olarak his kaybı görülebilir. Bunun, geçici sinir tahrişinden kaynaklanmış olması da muhtemeldir.
 • Enfeksiyon: Ciltte enfeksiyon oluşumu oldukça nadir olarak görülür ama mümkündür.
 • Deride morluklar: İçinden yağ alınan yerlerde ufak morluklar olabilir. Bunlara bağlı bazı koyu lekeler birkaç az sürebilir.
 • Yağ Embolisi: Yağ parçaları bir kan damarı içinde sıkışarak akciğerlerde toplanabilir ve beyne gidebilir. Bu, acil müdahale gerektiren tıbbi bir durumdur.

Liposuction Operasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Diyetinize dikkat etmelisiniz. Kilo alımı sonucu olumsuz yönde etkiler.
 • Operasyondan 1 hafta sonra liposuction yapılan bölgeye günde 2 kez masaj yapmanız gerekir.
 • Korse kullanımı minimum 3 haftadır. 3 hafta sonunda doktorunuz iyileşme sürecinizi göz önüne alarak devam etmeniz veya bırakmanız yönünde tavsiyede bulunacaktır.

Morluk: Operasyondan 3 hafta sonra geçmesi beklenir.

Dikiş: Eriyen dikiş kullanılır; dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Spor Faaliyetlerine Dönüş: Operasyon yapılan bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Spora dönmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Cinsel Hayat: Operasyondan sonra ilk 4 hafta önerilmez.

Alkol Kullanımı: 10 gün kullanılmaması tavsiye edilir.

Sigara: Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden kullanılması tavsiye edilmez.

Kesin Sonuca Ulaşma Süreci: İlk ayın sonunda %80 oranında iyileşme gerçekleşir. Tam iyileşme 6-12 ay arasında beklenir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç