Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 4 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 3 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 3 Hafta

Meme Büyütme Ameliyatı
Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Her kadının vücut yapısına bağlı olarak meme yapıları da bazı farklılıklar gösterir. Meme büyütme operasyonu, meme şeklini ve büyüklüğünü değiştirmek için yapılan plastik cerrahi işlemidir.

Örneğin bazı kadınlarda meme boyutu vücuduna oranla daha küçük olabilir. Veya daha önce geçirilen operasyonda istenilen ölçüye ulaşılamamış ve ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulmuş olabilir. Bazı kişiler ise iki göğsünün arasındaki boyut farkını düzeltmek için bu operasyonu tercih edebilir.

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme estetiğine çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu operasyon için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı doktor tarafından karar verilir. Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından meme yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Meme büyütme estetiği silikon protezlerle veya yağ enjeksiyonu ile yapılabilir. Bu durum hastanın isteklerine ve vücut yapısının uygunluğuna göre değişiklik gösterir.

Meme büyütme estetiğinde eriyen dikiş kullanılır. Bu sebeple dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Fakat her cerrahi operasyonda olduğu gibi 4-5 cm’lik bir iz kalacaktır. Meme operasyonları için kesilerin yapılacağı birkaç alternatif bölge vardır. Bunlar kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterir. Genellikle meme altındaki kıvrımdan, meme başının büyüklüğü uygun ise meme başından ve koltuk altından yapılabilir.

Meme Ölçüsüne Nasıl Karar Verilir?

Meme ölçüsü de yine konsültasyon sırasında plastik cerrahi uzmanı ile birlikte karar verilmesi gereken konular arasında yer alır. Çünkü meme ölçüsü de kişinin yapısına göre farklılık gösterir ve özellikle silikon protezler ile yapılacak operasyonlarda doğru karar verebilmek için incelenmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunlar;

 • Vücut yapısı,
 • Cilt kalitesi,
 • Göğüs kafesinin çapı ve boyutu,
 • Memelerdeki sarkıklık durumu.

Kimlere Uygulanabilir?

 • Asimetri sorunu yaşayanlara,
 • İki memesi birbirinden farklı olanlara,
 • Meme şeklinden rahatsız olanlara,
 • Daha önceki meme büyütme ameliyatından memnun olmayanlara,
 • Hamilelik ya da aşırı kilo verdikten sonra sarkma sorunu yaşayanlara veya hacim kaybı olanlara,
 • Üst ve alt bedenin daha orantılı durmasını isteyenlere.

Meme Büyütme Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Operasyondan sonra 6 hafta boyunca kullanmanız gereken özel bir sutyen ve bandaj verilecektir. İlk 3 hafta gece gündüz, sonraki 3 hafta sadece gece kullanmanız gerekecektir.
 • Ameliyattan 3 hafta sonra doktorunuz size implant masajına başlamanızı önerecektir. Bu masajı operasyondan sonraki ilk 6 ay boyunca, günde 3 kez, 5’er dakika uygulamanız gerekir. Masaja nasıl devam edileceği hakkında detaylı bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

Ödem: Operasyondan 1 ay sonra %80 azalır, 6-12 ay arasında tamamen kaybolması beklenir. Morluklar 2 haftaya kadar devam edebilir.

Dikiş: Eriyen dikiş kullanılır; dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Dikiş İzi: Operasyondan sonra 1 ay boyunca kırmızı renkte olacaktır. İlerleyen süreçte rengi soluklaşır.

Duş: Operasyondan 3 gün sonra alınabilir.

Spor Faaliyetleri: Operasyondan 1 ay sonra başlanabilir.

Cinsel Hayat: Operasyondan sonra ilk 4 hafta önerilmez.

Alkol Kullanımı: 10 gün kullanılmaması tavsiye edilir.

Kesin Sonuca Ulaşma Süreci: İlk ayın sonunda %80 oranında iyileşme gerçekleşir. Tam iyileşme 6-12 ay arasında beklenir.

Hasta Deneyimleri

Alessia Spagnulo

İtalyan Model ve Oyuncu Alessia Spagnulo, anne olduktan yıllar sonra meme büyütme operasyonu yaptırmaya karar verdi. Plastik cerrahi operasyonu için Türkiye, İstanbul'daki Doku Medical'ı tercih eden Spagnulo, meme büyütme operasyon planlamasından ve tercüman hizmetinden çok memnun kaldığı söyledi. Bu süreçte operasyona dair tüm şüphelerinin ortadan kaldırıldığını söyleyen Spagnulo, deneyimini sizlerle paylaştı.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç