Tedavi Özeti
Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 1 Saat
Sonuçların Kalıcılığı 1.5 Yıl
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi 1 Gün
İşe Dönme Süresi Hemen
Anestezi Yok
Mevsim Her Mevsim

Yaş alma ile birlikte ciltte görülen değişiklikler insan vücudunun fizyolojik işleyişi olarak kabul edilse de, cildimizdeki, bilhassa yüzümüzdeki çizgilerin oluşması sadece buna bağlı değildir. Bu durum özellikle alın bölgesinde oluşan kırışıklar ve çizgiler için söylenebilir. Yaş gibi fizyolojik faktörlerin yanı sıra, alın çizgilerinin oluşumunu tetikleyen başka etkenler de bulunmaktadır. Bunlar:

  • Mimik hareketleri: Tekrar edilen yüz ve mimik hareketleri, alın bölgesindeki çizgilerin oluşumunda ve belirleşmesinde önemli bir role sahiptir. Kaş çatmak veya bilgisayar ekranına bakarken gözlerin sürekli kısılması gibi yüz kaslarının kasılmasına neden olan istemsiz alışkanlıklar, alın bölgesinde çizgilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • UV ışınları: Uzun süre korunmasız güneş ışınlarına maruz kalınması cildin genel dokusuna zarar verebileceği gibi alında kırışık oluşumunu da tetikleyebilir.
  • Stres, yorgunluk ve yetersiz uyku: Gün içerisinde yaşanılan stres, yorgunluk hali, yetersiz ve kalitesiz uyku gibi faktörler vücudumuzu her anlamda olumsuz etkileyebildiği gibi cildimizin erken yaşlanmasına ve genç yaşta bile alında kırışıklıkların belirmesine sebebiyet verebilir.
  • Sigara ve alkol tüketimi: Sigara ve alkol tüketimi, erken yaşlanma sürecini başlatarak cilt yapısının ve doku beslenmesinin bozulmasına, cildin kurumasına ve kırışıklıkların artmasına neden olabilir.
  • Vücudun susuz kalması: Yeterli miktarda su tüketilmediğinde cildimiz kurur ve esnekliğini kaybeder.

Alın Dolgusu Nedir?

Hareketsiz dururken bile alında yer alan çizgiler için yapılan dermal dolgu uygulamasıdır. Alın dolgusunda da diğer dolgularda olduğu gibi çoğunlukla hyalüronik asit içeren dolgular tercih edilir. Bunun en önemli sebebi ise hyaluronik asit içeren dolguların 6 ila 24 ay içinde vücuttan tamamen atılabilir olmasıdır. Sentetik ve yarı sentetik dolgu malzemelerinin yan etkileri olabilir.

Bir diğer güvenilir dolgu maddesi ise kişinin kendi vücut yağlarından (genellikle kalça veya karın kısmından) elde edilen ve yüz bölgesine transfer edilen yağ enjeksiyonu yöntemidir.

Alın Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle alın bölgesine lokal anestezik kremler sürülür. Alındaki çizgilerin altına veya kırışık bölgenin içine enjeksiyon yoluyla hyaluronik asit verilir. İşlem sonrasında bir veya iki gün alında kızarıklık ya da şişlikler görülebilmektedir. Uygulamanın etkisi, kişiden kişiye değişliklik gösterse de, genelde 9 ile 18 ay süresince kalıcılığını korur.

Kimler Yaptırabilir?

Dolgu tedavisi yüz kasları hareketsiz iken alın çizgileri belirgin olan ve kaşlarını yukarıya doğru kaldırmasalar da alındaki kırışıklıkları görünür olan kişilere uygulanır. Sadece alın hareketlerinden kaynaklı olarak çizgiler görünüyorsa bu kişiler için botoks uygulaması önerilir.

Dolgu İle Alın Şekillendirme Nasıl Yapılmaktadır?

Dolgu malzemesi uygulanırken genellikle çok ince uçlu iğneler kullanılır. Bu durum hassas ciltlere sahip kişilerde morarma yapabilir. Şekillendirme amaçlı alın dolgusunda ise dolgu uygulaması iğne kadar ince, ancak ucu sivri olmayan kanül denilen uçlar kulllanılır. Doku enjesiyonu yuvarlak ve esnek uçlu kanüller ile gerçekleştirildiğinde işlem sonrasında oluşan morarmaların daha düşük seviyede olması sağlanabilir.

Needle Shaping Nedir?

Alındaki kırışıklıkların tedavisi için 3 farklı yöntem geliştirilmiştir.

  1. Botoks: Yüz kasları hareketsiz iken alın çizgilerinin belirgin olmadığı durumlarda uygulanır.
  2. Dolgu Uygulamaları
  3. Needle Shaping: Dolgusuz dolgu uygulamasıdır. Bu uygulamada hacim istenilen bölgelere, çok düşük bir elektrik akımı olan galvanik akım verilerek cilt altında bulunan kolajen lifleri transfer edilir. Bu yöntem, dokuların yer değiştirmesi esasına dayanır. Galvanik akım sayesinde kolajen lifleri arzu edilen bölgeye çekilir ve dolgunlaştırılması istenen bölge, kişinin kendi dokusu ile hacimlendirilir. Uygulamanın etkisi ise yaklaşık 3 yıl sürer. Tedavi, 1 ay aralıklı olarak 2 veya 3 defa uygulanır. Lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilen işlem 30 ila 60 dakika aralığında sürer. Alında 2 veya 3 gün boyunca hafif de olsa şişlik oluşabilir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç