Tedavi Özeti
Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 30 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı 8-12 ay
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi Yok
İşe Dönme Süresi Hemen
Anestezi Krem ile Anestezi
Mevsim Her Mevsim

Dudak & Çene Dolgusu
Dudak & Çene Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudakların iç kısmına veya çevresine, şekillendirme veya hacimlendirme amacıyla dermal dolgu enjekte edilmesidir. Dudak dolgusu işleminde kullanılan, kalıcı/yarı sentetik veya hayvansal kaynaklı üretilen dolgu maddeleri gibi pek çok dolgu maddesi olmasına rağmen, en güvenilir ve en yaygın olarak kullanılan dolgu maddeleri hyaluronik asit bazlı dolgulardır.

Hyaluronik asit, bağ dokusunda bulunan, cilt hücrelerinin suyu tutmasını sağlayan, cilde hacmini kazandıran temel bir yapı maddesidir. Diğer dolgu maddelerinden farklı olarak en önemli özelliği ise, alerjik reaksiyon gösterme veya vücut tarafından reddedilme riskinin çok düşük seviyelerde olmasıdır. Bu sayede daha doğal görünümlü dudak estetiği sağlanmış olur.

Dudak dolgusu uygulamasının başarısında en önemli faktör, kullanılan dolgu maddesinin kalitesidir. Uygulama, kişinin yüz yapısı dikkate alınarak, doğallığını koruyacak şekilde yapılmalıdır. Her kişiye aynı şekilde gerçekleştirilen standart bir işlem değildir.

Hangi Amaçla Kullanılır?

 • Dudaktaki asimetrik yapıların düzeltilmesi,
 • Dudak kontürünün belirginleştirilmesi,
 • Dudaklara hacim katarak estetik oranlara uygun hale getirilmesi,
 • Hacim kaybı, kırışıklıklar ve dudakta sarkma gibi yaşla oluşan dudak derisi değişimlerinin düzeltilmesi.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan 30-45 dakika önce anestezik krem uygulanır. Ve doktor tarafından önceden belirlenen noktalara ince uçlu bir iğne yardımıyla dolgu maddesi enjekte edilir.

Kalıcılığı Ne Kadardır?

Hyaluronik asit bazlı dolgu malzemesi ile gerçekleştirilen dudak dolgusu uygulamasının kalıcılık süresi 8 ay ile 12 ay aralığındadır. Uygulamadan yaklaşık 1 - 2 hafta sonra kontrole gidildiğinde, doktor gerekli görür veya kişi ister ise kontrol esnasında ufak rötuşlar yapılabilir.

Uygulama hemen etkisini gösterse de, çok ince dudaklı olan kişilerde bir anda dudakları kalınlaştırmak sorun olabilir. Bu durumlarda süreç 2 - 3 seansa bölünebilir, 6 ila 8 ayda tamamlanan işlem ile dudak kademeli olarak kalınlaştırılabilir.

Kimlere Uygulanır?

 • Doğuştan ince dudaklara sahip olanlara,
 • Yaşa bağlı dudak incelmesi yaşayanlara,
 • Daha hacimli ve biçimli dudaklara sahip olmak isteyen kişilere.

Kimlere Uygulanmaz?

 • Hamilelere,
 • Aktif uçuk sorunu olanlara,
 • İltihabi deri sorunu olanlara,
 • Kullanılan malzemeye karşı aşırı duyarlılığı olan kişilere.

İşlem Ne Kadar Sürer?

İşlem süresi yaklaşık 30 dakikadır. 

İşlemden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Enjeksiyon sonrasında dudaklarda bir miktar şişkinlik ve iğne ile uygulanan her türlü dolgu işleminde olduğu gibi enjeksiyon noktalarında morarmalar görülebilir, ancak bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Bölgesel şişlik hali bazı kişilerde 7 güne kadar uzayabilir. Bu süreçte kapatıcı özellikli makyaj ürünleri kullanılabilir.

Öncesi Sonrası

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç