Tedavi Özeti
Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 10 Dakika
Sonuçların Kalıcılığı 4 Ay
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi Yok
İşe Dönme Süresi Hemen
Anestezi Krem ile Anestezi
Mevsim Her Mevsim

Botoks Nedir?

Botoks, yaş alma ve çevresel faktörlerin de etkisiyle belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan, botulinum toksini adı verilen bir ilaçtır. Botulinum toksini, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı geçici olarak bloke eder. Günlük yaşantımızda bilinçli ya da bilinçsizce yaptığımız mimikleri yumuşatır ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Botoks Hangi Amaçla Uygulanır?

Botoks uygulamalarında ana amaç, yüz ifadesini etkilemeden var olan veya potansiyel olarak oluşabilecek kırışıklıkları giderme veya azaltma yolu ile daha genç ve çekici görünen bir yüz ifadesi sağlamaktır. Botoks, en çok yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulansa da koltuk altı terlemeleri, diş gıcırdatma problemi ve şiddetli baş ağrısına sebep olan migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Sinirler ile uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösteren Botoks tedavisi sadece uygulandığı bölgede etkili olur, tüm kaslara etki etmez. Geçici bir süreliğine kırışıklıkları yok eder.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulamasının temeli, botulinum toksininin seyreltildikten sonra nöromusküler dokuya enjekte edilmesidir. Enjeksiyon işleminden ortalama 20 dakika önce uygulamanın yapılacağı bölgeye lokal anestezi kremi sürülür. Ardından uygulama bölgesi temizlenir ve Botoks, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 15 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen Botoks, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bazen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabilir.

Erkekler ile kadınlara uygulanan Botoks noktaları ve dozları farklılık gösterir. Erkeklere özgü yüz ifadesini korumak önemlidir, aksi takdirde kadınsı bir yüz ifadesi görülebilir.

Botoks Kimlere Uygulanabilir?

Botoks tedavisi yaş ve cinsiyet fark etmeksizin aşağıdaki problemleri yaşayan herkese uygulanabilir;

 • Mimik çizgileri belirginleşen ve kırışıklıklarından rahatsız olanlara,
 • Aşırı terleme problemi yaşayanlara,
 • Şiddetli baş ağrısı problemiyle savaşanlara uygulanabilir.

  Botoks Kimlere Uygulanamaz?

  • Kas ve sinir sistemine ait hastalığı olan kişilere (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi),
  • Hamilelere ve emziren annelere

  Alın Bölgesi Botoksu

  Alın çizgileri yüzü daha yaşlı ve yorgun gösterebilir. Bu ifade yaştan bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Alın bölgesine birkaç noktaya yapılacak Botoks uygulaması ile alın çizgilerini azaltmak veya gidermek mümkündür. Alın kırışıklıklarını giderirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hastaya uygun, doğru noktalara doğru dozda Botoks uygulanmasıdır. Aksi takdirde kaş düşebilir veya üst göz kapaklarında ağırlık hissine neden olabilir.

  Göz Çevresi Botoksu (Kaz ayağı)

  Kazayağı olarak isimlendirilen göz çevresi kırışıklıkları, yüzün yaşlı görünmesine neden olan en önemli bölgesidir. Botoks uygulaması ile oluşan bu çizgileri belirgin derecede azaltmak mümkündür. Bu uygulamada ana amaç, kişinin kırışıklıklarını tamamen yok etmekten çok makul bir düzeye indirerek doğal görünümü bozmadan kırışıklıkları azaltmaktır.

  Kaş Arası Botoksu

  Kaş çatma çizgileri yüzü kızgın ve hiddetli gösteren önemli mimik çizgilerdir. Gün içerisinde fark etmeden istemsiz olarak kasılı kalabilirler. Botoks uygulaması ile kaş arasının genişlediği, kızgın ifadenin azaldığı ve çizgileri varsa yumuşadığı bir görünüm elde edilmektedir. Derin çizgilere botulinum toksini tedavisine ek olarak hyaluronik asit dolgu uygulaması yapılabilir.

  Kaş Kaldırma Botoksu

  Yüz ile uyumlu kalkık kaş daha genç ve çekici bir görünüm kazandırır. Botoks cerrahi müdahale olmadan kaş şekillendirme için etkili bir uygulamadır. Özellikle kaşın dış kısmını etkileyen Botoks uygulaması ile daha genç ve canlı bir görünüme kavuşmak mümkündür.

  Burun Ucu Kaldırma Botoksu

  Bazı insanlarda konuşurken veya gülerken burun ucu aşağı doğru eğilebilir. Bu durum rahatsız edici olabilir. Burun dudak bileşkesinde burun ucunu aşağı doğru çeken kasa yapılan Botoks enjeksiyonları sayesinde burun ucunun uygun vakalarda beş derece kadar yukarı kalkması sağlanabilmektedir.

  Burun Kenarı Çizgileri Botoksu (Tavşan çizgileri)

  Gülme ile burun kenarlarında belirebilen çizgilenmeleri ifade etmek amacıyla kullanılan tavşan çizgilerini gidermek için Botoks uygulamasından yararlanılmaktadır. İki noktaya yapılacak botulinum toksini ile bu çizgilerden kurtulmak mümkündür.

  Dudak Üstü Çizgileri Botoksu (Smoker lines)

  Sigara içenlerde veya dudaklarını konuşurken çok kullananlarda zamanla oluşan bıyık bölgesi çizgileri rahatsız edici olabilir. Çözüm olarak doğru noktalara düşük dozlarda Botoks uygulaması yapabilmektedir. Bu uygulamada dozu ve uygulanacak noktaları belirlemek çok önemlidir. Aksi takdirde dudak hareketleri olumsuz etkilenip istenmeyen (dudaklara hakim olamama, konuşma bozuklukları, yemek yerken yaşanan güçlükler vb.) sorunlar yaşanabilir. Bazı hastalarda Botoks uygulamasına ek olarak dolgu uygulamaları da gerekebilir.

  Diş Eti Botoksu (Gummy smile)

  Özellikle üst dudağı kısa olanlarda daha sık görülen, gülerken diş etinin görünmesi bir estetik sorun olarak algılanmaktadır. Genelde dudağı yukarı doğru kaldıran kaslara yapılan küçük dozlardaki Botoks enjeksiyonları dudağın yukarı doğru kalkışını kısıtlayarak istenen estetik düzelmeyi sağlar.

  Dudak Kenarı Düşüklüğü Botoksu

  Dudak kenarının aşağı doğru sarkması yüze üzgün, yorgun, kaygılı bir ifade verir. Bazı insanlar dudağı aşağı doğru çeken kasları farkında olmadan çok fazla kullanırlar. Yüzde oluşan üzgün görünümü gidermede Botoks enjeksiyonlarından yararlanılmaktadır.

  Çene Ucu Botoksu (Portakal kabuğu görünümü)

  Çene ucu yüzün önemli bir estetik noktasıdır. Çene ucu kasının aşırı kullanımına bağlı olarak bazı insanlarda portakal kabuğu görünümü yaratır ve uzun dönemde çizgilenmeyi artırarak estetik sorunlara neden olabilir. Bu durumda Botoks uygulaması bize önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çene ucu kasının hareketini azaltmak, çene çevresindeki çizgilenmeleri giderdiği gibi çenenin daha uzun ve düzgün görünmesini sağlamaktadır.

  Çene Hattı Belirginleştirme Botoksu

  Daha çok ince yapılı insanlarda belirgin olarak görülebilen platisma kası çene hattından göğüs bölgesine uzanan bir kas grubudur. Bu kas kasılmasıyla çene hattındaki belirginlik azalmaktadır. ‘E’ harfini söylerken ve alt dişleri gösterirken bu kas grubunu kullanırız. Bu kas grubuna yapılacak Botoks uygulaması ile çene hattını belirginleştirmek ve boyun bölgesindeki vertikal çizgilenmeleri azaltmak mümkündür.

  Terleme Botoksu

  Dermatoloji uzmanı uygun gördüğü takdirde aşırı terleme probleminden şikayetçi olan kişilere yapılabilir. Tedavinin uygulanacağı bölge anestezik krem ile uyuşturulur. Belirlenen dozda, bölgeye farklı noktalardan enjeksiyon yapılır. Ter bezlerinin aşırı derecede çalıştığı bölgelere; özellikle koltuk altları, ayak tabanları ve avuç içlerine yapılan işlem ortalama 30 dakika sürer ve hasta tedavi sonrasında gündelik hayatına rahatlıkla geri dönebilir.

  Yüz Ovalini Azaltma Botoksu

  Yüzün üçgen görünümünü korumak veya tekrar kazanmak için uygulama yapılan bölgelerden bir tanesi de masseter kasıdır. Bazı insanlarda yapısal veya kullanıma bağlı olarak masseter kası fazla büyüyebilir. Bu durumda yüzde köşeli bir görünüm oluşmaktadır. Bu görünümü azaltmanın en etkili yolu Botoks uygulamasıdır. Tekrarlayan uygulamalar ile yüz ovalinde belirgin düzelme görülmektedir.

  Bizimle İletişime Geçin

  İletişime Geç