Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 1-2 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 3 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 3 Hafta

Bacak Estetiği Nedir?

Bazen hızlı kilo alıp vermeler, kol ve bacaklarda sarkmalara ve gevşemelere neden olur. Doğumsal olarak da bazı hastalarda bir bacak diğerine oranla asimetrik olabilir. Bu tip durumlarda, bacak estetiği kurtarıcı bir çözüm olabilir.

Dize ve bacaklara önceden alınan darbelere bağlı çökmeler ile kontur bozuklukları, çarpık bacak ya da kalın bacaklar gibi koşullar bacak estetiği gerektirebilir. Her durum için de farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tip kusurlar, bacakların cinsiyet ve kilosu ile uyumlu ve vücut ile orantılı olarak yeniden yapılandırılması ile düzeltilebilir.

Yaşlanmaya, genetik yatkınlığa, sık kilo alıp vermelere, çocuk felcinin kalıcı sonuçlarına, travmaya ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak bacak estetiği gerekli olabilir.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu operasyona çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin bu estetik için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir.

Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından vücut yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Konsültasyon sürecinde Vectra cihazı ile çekilen fotoğraflar üç boyutlu olarak modellenir ve bu model doktorun yapacağı işlemi gösterebilmesi açısından önem taşır. Operasyondan sonraki vücut yapısını, operasyondan önce görselleştirebilme ve sorunu doğru analiz edip doğru sonuca ulaşma imkânı sunar.

Vectra ile 3D modelleme
Vectra ile 3D modelleme

Bacak estetiği uygulamaları, kişinin ihtiyacına göre farklı şekilde uygulanabilir. Dolgu, implant ya da yağ enjeksiyonu yöntemleri kullanılabilir.

  • İmplant uygulamaları, genel anestezi altında ve hastane ortamında gerçekleştirilir ve operasyon ortalama 45-60 dakika sürer.
  • Yağ enjeksiyonu uygulamalarında hastadan yağ dokusu alınır ve gerekli bölgeye enjekte edilir. Yağ enjeksiyonu ile tatminkâr sonuçlar elde etmek için bazen birkaç kez yağ verilmesi gerekebilir.
  • Dolgu uygulamaları, bacak estetiğinde cerrahi olmayan uygulamalar olarak bilinmektedir. Bu uygulamalar ömür boyu süren bir çözüm sunmaz, ortalama her 1-2 yılda bir yenilenmelidir. Liposuction ile kombinasyon halinde yapılabilir ve kaç seansın gerekliği olduğu, bacağın yapısına ve inceliğine göre değişmektedir.

Bacak İçi Germe Estetiği Nedir?

Yaş alma ve aşırı kilo verme sonrası oluşan sarkmalar için en çok tercih edilen yöntem bacak içi germe estetiğidir. Yürürken bacaklarının birbirine sürtünmesinden şikâyet eden veya etek ya da şort giymekte sorun yaşayanlar için uygun bir operasyondur.
Bu operasyonda, kasık bölgesinde gizlenecek bir cerrahi kesi yapılır. Sarkan deriler bacakların iç kısmından çıkarılır. Bacak ön ve içlerinde fazlaca sarkma varsa o zaman bacağın iç kısmında, dize kadar dikey bir iz de gerekli olabilir.
Bacak içi germe estetiği, genel anestezi altında yapılır.

Bacak Şekillendirme Estetiği Nedir?

Bacak şekillendirme estetiği baldır bölgesinin iç kısımlarını kalınlaştırmak için, implant kullanılarak yapılır. Polio hastalığı geçirildiyse, travma veya doğumsal-gelişimsel nedenlerle baldırlarda normalden daha ince bir yapı olabilir. Bazı hastalar da daha atletik bir görünüme sahip olmak için baldırlarının daha büyük olmasını isteyebilir.
Baldır büyütme için kullanılan implantlar dizlerin iç arka kısmından bir kesi açılarak yerleştirilir.
Bacak şekillendirme estetiği operasyonları genellikle 60 dakika sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Bacak Estetiği Operasyonlarından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Sigara kullanıyorsanız operasyondan en az 1-2 hafta önce bırakmalı ve operasyondan en az iki hafta sonrasına kadar içmemelisiniz.
  • İyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği için sıkı bir diyet programından kaçınmalısınız.
  • Özellikle işlem bölgesini aşırı güneşe maruz bırakmamalısınız.
  • Doktorunuz yeme-içme, belirli vitamin ve ilaçların alınması ya da bunlardan kaçınılması konuları da dahil olmak üzere, operasyona nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç