Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 5 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 3 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 2 Hafta

Karın Germe Nedir?

Karın bölgesindeki aşırı yağ ve derinin çıkarıldığı, zaman içinde zayıflamış olan karın kaslarının onarıldığı ve orta hatta takviye edildiği cerrahi bir işlemdir. Böylece kişinin daha pürüzsüz ve daha düz bir karın bölgesine sahip olması amaçlanır.

Karın germe estetiğinde, prosedür tamamlandıktan sonra uzun süreli olarak kalıcı sonuçlar elde edilir. Operasyon sonucu uzun yıllar kalsa bile hızlı kilo alıp vermek, yeterince spor yapmamak veya hamile kalmak karın bölgesini olumsuz etkileyebilir.

Karın germe operasyonu ile diğer karın ve bel şekillendirme işlemleri kadınlar arasında, özellikle de hamilelik sonrasında oldukça popülerdir. Günümüzde, karın germe operasyonu için başvuran erkeklerin sayısı giderek artmaktadır.

Bir karın germe operasyonu, diyet ve egzersiz ile gitmeyen yağ fazlalıklarını tedavi etmek için liposuction ile birlikte uygulanabilir.

Karın Germe Hangi Amaçla Tercih Edilir?

Normal vücut ağırlığında olan en sportif kişilerde bile sarkmış, göbekli ve çıkıntılı bir karın oluşabilir. Bunun en yaygın nedenleri arasında ilerleyen yaş, sık kilo alıp verme, genetik etkiler, önceki ameliyatlar veya hamilelik gibi sebepler bulunabilir. Karın Germe operasyonu en çok cildinde elastikiyet kaybı yaşayan kişiler tarafından tercih edilir.

Karın Germe Nasıl Yapılır?

Bu operasyona çoğunlukla kozmetik nedenlerden ötürü başvuruluyor olsa da, kişinin karın germe estetiği için uygun olup olmadığına konsültasyon esnasında plastik cerrahi uzmanı tarafından karar verilir.

Operasyon öncesindeki konsültasyon sürecinde, plastik cerrahi uzmanı tarafından vücut yapısı incelenir. Bu noktada rahatsızlık duyulan sorunların net bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Konsültasyon sürecinde Vectra cihazı ile çekilen fotoğraflar üç boyutlu olarak modellenir ve bu model doktorun yapacağı işlemi gösterebilmesi açısından önem taşır. Operasyondan sonraki vücut yapısını, operasyondan önce görselleştirebilme ve sorunu doğru analiz edip doğru sonuca ulaşma imkânı sunar.

Karın Germe uygulamasının birden fazla yöntemi vardır. Vücut yapısına ve doktorun tavsiyesine uygun olan işlem seçilir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlarda uygun bulunan yönteme yönelik adımlar izlenir.

Vectra ile 3D modelleme
Vectra ile 3D modelleme

Karın Germe Kimlere Yapılabilir?

 • Vücudu diyet ya da egzersize cevap vermeyen,
 • Elastikiyet kaybı yaşayan,
 • Çok kilo alıp vermiş olan kadın ve erkeklere,
 • Ayrıca hamileliği çok kilolu geçmiş olan, özellikle ikiz veya çok sayıda gebelik nedeniyle karın kasları zayıflayan kadınlara.

  Karın Germe Kimlere Yapılmaz?

  Karın Germe alternatif bir kilo verme yöntemi değildir. Bu nedenle, fazla kilolardan kurtulmak için başvurulmamalıdır. Bunun dışında, uygulamanın gerçekleştirilmesini zorlaştıran şartlar:

  • Kan akımı azlığı yaratan damar tıkanıklıkları,
  • Kalpte koroner arter hastalığı ve tıkanıklığı,
  • Diyabet,
  • Zayıf bağışıklık sistemi.

  Aynı zamanda yakın bir gelecekte hamile kalmayı planlayan kadınlar da bu operasyon için beklemelidir. Çünkü operasyon sırasında sıkılan dikey kaslar, hamilelik döneminde tekrar ayrılabilir.

  Tam Karın Germe Nedir?

  Karın bölgesindeki dokuda ciddi oranda elastikiyet kaybı, aşırı yağlanma ve karın kası ayrılması olan kişiler için uygundur.
  Göbek çevresinde bir kesi yapılarak göbek korunur; altta uzun ve yatay bir kesi yapılarak sarkmış olan fazla deri ve yağ alınır. Karın duvarında bir fıtık yoksa iç organlarla ilgisi yoktur. Göbek üstünde ve altında karın kasları karşılıklı olarak korse gibi sıkılır. Bu operasyonlar, uzun bir yatay kesi izi bıraksa da karın şeklindeki en büyük düzelmeyi sağlar.
  Genel anestezi altında gerçekleştirilir ve kişilerin ortalama 2-3 gün hastanede kalmasını gerektirir.

  Mini Karın Germe Nedir?

  Mini karın germe, sadece göbek altında az miktarda deri sarkması olan kişiler için daha uygundur.
  Operasyon sırasında alt karın bölgesinden deri ve yağ alınarak yatay bir dikiş atılır. Mini karın germe, tam karın germe operasyonlarından daha küçük ve az bir etki vermektedir.
  Genel anestezi altında gerçekleştirilir ve kişilerin ortalama 2-3 gün hastanede kalmasını gerektirir.

  Karın Germe Operasyonundan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Sigara kullanıyorsanız operasyondan en az 1-2 hafta önce bırakmalı ve operasyondan en az iki hafta sonrasına kadar içmemelisiniz.
  • İyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği için sıkı bir diyet programından kaçınmalısınız.
  • Özellikle işlem bölgesini aşırı güneşe maruz bırakmamalısınız.
  • Doktorunuz yeme-içme, belirli vitamin ve ilaçların alınması ya da bunlardan kaçınılması konuları da dahil olmak üzere, operasyona nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

   Bizimle İletişime Geçin

   İletişime Geç