Operasyon Özeti
Operasyon Süresi 2 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış 1 Gün
Hassasiyet Süresi 1-2 Hafta
Anestezi Genel Anestezi
İşe Dönme Süresi 2 Hafta

Göz Kapağı Estetiği Nedir?
Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği, bazı insanlarda var olan fazla göz kapağı derisinin daha genç ve canlı görünmek için cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Genellikle göz kapağının kenarlarındaki deri sarkmasını düzeltmek ve yanlardaki düzleşmeyi yükseltmek için uygulanır. Bu işlem ile bölgedeki fazla deri, gevşemiş kaslar, bazen de alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağlar (torbalar) azaltılır.

Uygulama, kaş ve yanaklar ile doğrudan estetik bir ilişki kurduğu için yüzün gençleştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Prosedür öncesi fiziki muayenede, kaş ve göz kapağının pozisyonu ve yanaklara orantısı dikkate alınmalıdır. Ayrıca, göz alerjileri ya da ödeme bağlı olarak gelişen sarkmalar nedeniyle de göz kapağı estetiği yaptırılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Bu gibi cerrahi işlemler için öncelikle doktor ile konsültasyon yapılmalıdır. Eğer göz kapağı ile ilgili herhangi tıbbi bir sorun yoksa bu operasyonu rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Aynı zamanda göz kuruluğu, tiroit hastalığı ya da şeker hastalığı gibi olası cerrahi risk faktörleri de doktor tarafından değerlendirilir. Herhangi bir sağlık probleminin şiddeti ve sayısı göz kapağı estetiğine engel olabilir. Sigara cerrahi komplikasyon riskini artırır. Çünkü sigara içen kişilerde yaralar, daha yavaş iyileşir. Bazı guatrlı hastalarda gözün daha dışa çıkıntılı durması operasyonu zorlaştırabilir veya engelleyebilir.

Göz Kapağı Estetiğine Hazırlık

Göz kapağı estetiği için lokal ya da genel anestezinin uygulanmasına işlem öncesinde karar verilir. Genellikle, göz kapağı estetiği işlemlerinde lokal anestezi yeterli olmaktadır. Çok fazla stres veya başka psikolojik etkenler baskın ise damar yolundan (intravenöz) anestezi ile destekli olarak da yapılabilir.
Lokal anestezi uygulandığında, göz kapağı derisi ve çevresindeki alan çok ince bir iğne ile uyuşturulur ve kişi operasyon esnasında uyanık kalır. Bu işlem göz kaslarınıza ve sinirlerinize herhangi bir zarar vermez.
Eğer genel anestezi gerekiyorsa, operasyondan sonra 20 veya 120 dakika kadar sürecek bir anestezi uygulanacaktır. Eğer operasyon genel anestezi altında uygulanacak ise, operasyon gününden önce şunlara dikkat edilmelidir;

  • Doktorun önerisi doğrultusunda kanama riskini arttıracak ya da kan pıhtılaşmasını önleyecek herhangi bir ilaç alınmaz. Bu ilaçlar, aspirin ve kan sulandırıcı etkili ağrı kesicileri içerir. Operasyon sırasında fazla kanama riskini azaltmak için, bu ilaçların kullanımı 1-2 hafta öncesinde kesilmelidir.
  • Operasyondan önceki akşam çorba gibi hafif yemekler tercih edilmelidir. Gece yarısından sonra herhangi bir şey yenilmemeli veya içilmemelidir.
  • Operasyon sabahında, içilmesi gereken temel bir ilaç var ise, bir yudum su ile içilebilir.
  • Operasyon günü, herhangi bir makyaj uygulaması yapılmamalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği, sadece alt veya üst göz kapağına ya da her ikisine aynı anda yapılabilir. Operasyon sırasında üst göz kapağının kıvrımında, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen 5 mm altında yatay kesiler yapılır. Kesiler iyileştikten sonra, izlerin fark edilmesi oldukça zor olacaktır. Doktor göz kapağı estetiği sırasında, fazla deri ve yağ dokularının çıkarılması gereken yerleri belirlemek için kesi yapılacak yerleri işaretler. İşlem sırasında, alttaki dış göz kasında sarkmalar varsa bazı kaslardan ince dilimler çıkarılabilir.

Göz kuruluğu olan hastalarda, çoğu zaman problemin artmasını önlemek için daha az doku alınması gerekir ve bu da semptomların kötüleşmesine neden olabilir.
Doktor ayrıca, göz kapağı bölgesinde kalan kırışıklıkları yumuşatmak için CO2 lazer kullanabilir.
Kaşların da düşmesi durumunda, kaşları kaldırmak için de bir prosedür uygulamak bütüncül bir sonuç yaratabilir. Kaş kaldırma adı verilen bu uygulama, kaşın içine kesi yaparak kaşları kaldırır ve cildi sıkılaştırır. Kaş kaldırma yöntemlerinden birisi de kaşları saçlı deri içindeki küçük deliklerden kaşa ilerletilen iplerle yukarı asmaktır. Bu ipler cerrahi ipler olabileceği gibi özel yapım konili veya tırtıklı ipler de olabilir. Bu ek kaş kaldırma işlemleri de lokal anestezi altında yapılabilir.

Kalıcılığı Ne Kadardır?

Operasyon sonrasında da yaş alma süreci devam edecek ve diğer tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi, göz kapağı estetiğinden kaynaklanan genç görünüm sonsuza kadar devam etmeyecektir. Fakat ilerleyen zamanlarda, prosedür tekrarlanabilir. Bununla birlikte, kişinin sağlığına ve diğer faktörlere bağlı olarak, göz kapağı estetiğinin etkisi 10 yıla kadar sürebilir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç