Tedavi Özeti
Seans Sayısı 1
Operasyon Süresi 6-7 Saat
Sonuçların Kalıcılığı Ömür Boyu
Hastanede Yatış Yok
Hassasiyet Süresi 3-15 Gün
İşe Dönme Süresi 3 Gün
Anestezi Sedasyon ve Lokal Anestezi
Mevsim Her Mevsim

Erdem Çetin'in Saç Ekimi Yolculuğu
Erdem Çetin'in Saç Ekimi Yolculuğu

DHI Saç Ekimi Nedir?

DHI yani Direct Hair Implamantation ifadesi kelime anlamı olarak saçların doğrudan ekilmesi anlamında kullanılıyor. Bu yöntemde Klasik FUE'den farklı olarak saçlar ekilmeden önce kanal açılmıyor; saçlar implanter adı verilen özel iğneler ile direkt olarak ekiliyor. Bu ekim yöntemi kanal açma işlemi gerektirmediğinden saçların arasına da ekim işleminin yapılmasına imkan sağlıyor. Böylece saçların kesilmesine gerek kalmadan saç ekimi yapılabiliyor.

Saçların kesilmeden ekilmesi ve saçların arasına ekim yapılabilmesi kadınların saç ekimi yaptırmasındaki en önemli neden olduğu için bu yöntem kadınlara saç ekimi olarak da belirtilebiliyor. Fakat erkekler de elbette benzer durumlar altında bu saç ekim tekniğinden faydalanabiliyor.

DHi metodunun uygulanışı


DHI Saç Ekiminin Aşamaları

DHI yöntemi ile saç ekimi 3 aşamadan oluşuyor;

1. Saç Ekimine Hazırlık

2. Saç Köklerinin Toplanması

3. Kanal Açılması ve Saç Köklerinin Ekilmesi.

  Diğer yöntemlerden farklı olarak DHI tekniğinde mikro saç kanalların açılması ve greftlerin Choi Implanter denilen özel bir kalem ile ekilmesi işlemleri aynı anda gerçekleştirilir. Choi Implanter kalemi ile gerçekleştirilen bir saç ekim operasyonunda toplanan saç folikülleri doku parçalarından ayrıştırıldıktan sonra kalemin içine birer birer yerleştirilir. Bu yerleştirme çok özenli ve dikkatli bir şekilde yapılır. Bu sayede saç ekiminden en doğal sonuçların elde edilir.

  Saç kökleri, saç ekimi için en uygun olan 40-45 derecelik açılarla ve saçın doğal (tarama) yönüne göre ekilir. Choi kalemine yerleştirilmiş saç köklerinin doğru açıda ve yönde itilmesiyle ekim gerçekleştirilir. Bu sırada var olan saçlar korunur. Operasyonda 2 ila 6 arasında Choi kalemi ve beraberinde ortalama 15-16 sivri Choi ucu kullanılır. Bu kalemlerin uçları farklı ölçülerde olabilir. Bunu belirleyen faktör kişinin saç kökü ve kalınlık yapısıdır.

  DHi metodunun uygulanışı

  DHI Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları

  DHI saç ekim metodunun FUE yönteminden doğal olarak çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır.

  Avantajları:

  • Saç köklerinin doku dışında kalış süresini minimal düzeye indirgeyerek daha sağlıklı bir şekilde ekimin gerçekleşmesini sağlar.
  • Saç köklerinin sağ kalma oranı daha yüksektir.
  • Kesi alanı daha az olacağından kanama riskini mümkün olduğunca en aza indirir.
  • Ekilecek alanda saçların olması DHI tekniğinde daha az sorun teşkil eder. Dolayısıyla saçların tamamen dökülmediği bölgelerde, saç arasına daha rahat ekim yapılabilmesi söz konusudur.
  • Operasyon sonrası daha hızlı iyileşme görülebilir, böylece hasta kısa sürede günlük rutinine rahatlıkla dönebilir.
  • DHI yöntemi saçların tıraş edilmeden ekim yapılabilmesine ve aynı zamanda dar alanlarda gerçekleştirilen saç ekim işlemlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilmesine olanak tanır.

  Dezavantajları:

  • Bu tekniği iyi bir şekilde kullanıp uzmanlaşmak için gerek doktor gerekse saç ekimi ekibinin çok uzun bir eğitim sürecinden geçmesi gerekir.
  • Diğer saç ekim metotlarıyla kıyaslandığında genellikle daha masraflı bir yöntem olduğundan bahsedilebilir.
  • Çok hassas bir işlem olduğu için ekimi gerçekleştirecek doktorun dikkatli ve yüksek kondisyonda olması gerekir.
  • Saçlı bir alana ekim yapılması bu ekim alanının çok dar olması anlamına gelmektedir ve ekimi yapan kişi yeterli deneyime sahip değilse bu dar alanda çalışırken Choi kalemleri ile diğer saç köklerine zarar verebilir.

  Herkes DHI Saç Ekimine Uygun Mudur?

  Bugün geldiğimiz noktada, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında, saç ekimi artık çok daha güvenli bir şekilde Choi uçları ile de yapılabiliyor. Uzmanlaşmış kliniklerde bu uçlarla yapılan saç ekiminde etkili, öngörülebilir ve en önemlisi doğal görünümlü sonuçlar elde edilebiliyor.

  İlk geliştirilen Choi kalemi ile bu yöntem sadece düz ve kalın saçlı kişilere uygulanabiliyorken zaman içerisinde yapılan iyileştirmeler ile kullanım alanı genişledi. Şu anda kullanılan Choi kalemlerinin kalınlığı 0,64 mm ile 1,0 mm arasında değişebiliyor, bu da farklı saç tipleri için DHI yönteminin kullanılabilmesini sağlıyor.

  Öncesi Sonrası

  Bizimle İletişime Geçin

  İletişime Geç