Görülme sıklığı 15-50 yaş arasında pik yapmasına rağmen, her yaşta görülebilir. Bulaşıcılık söz konusu olduğundan tedavi kadar korunma da çok önemlidir.

En sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar;

1-Frengi (Sifiliz)

Kadın ve erkekte genital bölge ve ağız bölgesinde ki lezyonlarda bulunan bir bakteri enfeksiyonudur. Hastalığın üç evresi mevcuttur ve her evrede diğer dermatolojik hastalıkları taklit edebilir.

2-Bel Soğukluğu (Gonore)

Hastalık yapan bakteri semenel ve vajinal akıntıda bulunur. Vajinal, anal ve oral yolla bulaşabilir.

3-HPV Enfeksiyonu (Siğil)

Halk arasında siğil olarak bilinir. Neden olan virüslerin 100 civarında alt grupları mevcut ve bunların bir kısmı da genital bölgeyi tercih eder. Tedavide hastalığın kliniğine göre elektrokoter, kriyoterapi ve topikal ilaçlar kullanılır.

4-Molluscum Contagiosum

Genç ve erişkinlerde daha sık görülür. Ortak kullanım alanlardan bulaşabildiği gibi, cinsel yolla da bulaşma söz konusudur.

5-HSV (Uçuk)

HSV 1 ve HSV 2 olarak iki tipi vardır. Tip 2 daha çok genital bölgede hastalık oluşturur. Etkeni dokuda uzun yıllar kalan bir virüstür.

6-HIV (Aids)

Daha çok cinsel yolla bulaşmasının yanı sıra kan yoluyla ve enfekte anneden bebeğe geçmesi söz konusudur.

7-Hepatit B

Hastalık, semen, vajinal sıvı, kan ve idrarla bulaşır. Dövme, piercing gibi işlemler sırasında bulaşma görülebilir. Korunma aşılanma ile olur.

8-Klamidya

Kadın ve erkekten alınan akıntıdan etkenin gösterilmesiyle (Klamidya Trachomatis) korunma ve antibiyotik ile kolayca tedavi edilir.

9-Trikomonas (Trichomonas vaginalis)

Paraziter bir hastalık olan bu durumda, idrarda yanma, gerginlik hissi, sarı veya yeşil akıntı mevcuttur. Antiparaziter ilaçlarla tedavi edilir.

Bu hastalıkların tümünde korunma çok önemlidir. Bunlar;

  • Kondom kullanımı
  • İlişki öncesi ve sonrası yıkanma
  • Ortak havlu, giysi kullanmamak
  • Şüpheli ilişkilerde tarama testleri yaptırmak
  • Hepatit B aşısı yaptırmak

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç