Uyanıkken veya uyurken dişleri sıkma, özellikle konsantrasyon sırasında, öfke veya stres dönemlerinde yaygındır ve genellikle farkında olunmadan edinilen bir alışkanlıktır. Kişinin durumundan haberi olmasıyla birlikte, çeşitli tedavilerle bu istem dışı davranış durdurulabilir veya azaltılabilir. Halk arasında daha çok diş sıkma ya da gıcırdatma olarak bilinen bruksizm, tedavi edilmesi gereken bir ağız hastalığıdır.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Bruksizm ya da halk arasında bilinen adıyla diş gıcırdatma ,dişlerin çiğneme yüzeyleri arasındaki sürekli ve kuvvetli temas olarak tanımlanabilir. Bu problem çiğneme sisteminin non-fonksiyonel hareketleri esnasındaki gıcırdama, sıkma, sürtünmesidir. Diş gıcırdatma, çiğneme sisteminin en zararlı parafonksiyonel aktivitelerinden biridir. Bruksizm esnasında oluşan kuvvetler normal çiğneme esnasında uygulanan kuvvetin 3-4 katıdır. Diş sıkma ya da diş gıcırdatma esnasında diş üzerine 1,5 saniyelik bir zaman diliminde 6 kg üzerinde bir yüklemenin olabileceği bilinmektedir. Normal bir bireyde çiğneme sırasında kullanılan ısırma kuvveti yaklaşık 27 kg, maksimum istemli ısırma kuvveti ise 70 kg’dır. Bruksizm esnasında bu kuvvet 440 kg’ı bulmaktadır.

Bruksizm yaşam kalitesini düşüren, huzursuzluk ve yüz bölgesinde ağrı gibi olumsuz etkiler yaratan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık uyanıkken ya da uyku sırasında bilinçsizce dişlerin sıkılmasıyla ortaya çıkar. Uyku sırasında dişlerini sıkan veya gıcırdatan insanların, horlama ve nefes darlığı (uyku apnesi) gibi uyku bozukluklarına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Diş gıcırdatma problemi bireylerde, çene bozukluklarına, baş ağrılarına, hasarlı dişlere ve diğer sorunlara yol açacak kadar sık ​​ve şiddetli olabilir.

Diş Gıcırdatmaya ne sebep olur?

Uyku bruksizminin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak günlük stres, anksiyete, uyku apnesi, yüksek horlama, ağır alkol kullanımı, kafein, sigara içme ve bazı antidepresan ilaçlar gibi çeşitli faktörlerle ilişkili olduğu bulunmuştur. Bilimsel çalışmalar uyku sırasında diş gıcırdatma sorununun öncesinde beyin aktivitesinde ve kalp atış hızında bir artış olduğunu göstermiştir. Bu da, merkezi sinir sisteminin diş gıcırdatmada önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Bruksizm tanısı için aşağıdaki sorulara cevap verilmelidir;

  • Gece uyurken sizinle aynı evde olan kişi size diş gıcırdattığınızı söyledi mi?
  • Uyandığınızda çenenizde yorgunluk hissi oluyor mu?
  • Uyandığınızda baş ağrınız oluyor mu?
  • Gün içinde dişlerinizi sıktığınızı fark ediyor musunuz?
  • Gün içinde dişlerinizi gıcırdattığınızı fark ediyor musunuz?

Diş Gıcırdatma B0t0ksu

B0t0ks (Botulinum toksin), Clostridium Botulinum’dan üretilen bir ekzotoksindir. Kaslarda geçici inaktivasyon yaratır. İçine Botulinum Toksini enjekte edilmiş bir kasın kasılma gücü, ilacın dozu ile orantılı olarak azalır veya tamamen kaybolur. Bruksizm tedavisinde botoks çiğneme kası olan masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) uygulanır ve diş gıcırdatma problemi ortadan kaldırılır. Çiğneme veya yüz ifadeleri gibi mimiksel hareketler B0t0ks tarafından etkilenmez.

Diş Gıcırdatma B0t0ksu Acılı Bir Tedavi Midir?

Diş gıcırdatma B0t0ksu acısız ve konforlu bir işlemdir. Hasta uygulama sonrasında hemen günlük yaşamına dönebilir.

Sonuçlar Ne Zaman Görülür?

Diş Gıcırdatma tedavisinin sonuçları yaklaşık bir hafta sonra görülmeye başlar.

Tedavinin Yan Etkileri Nelerdir?

Hiçbir yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda nadiren küçük morarmalar olabilir, ancak bu oldukça nadirdir ve genellikle makyajla kapatılabilecek düzeydedir.Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç