Kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi değişik belirtilerle seyreder ve çeşitli sebeplerle ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin bir reaksiyonudur.

Atopi: Kişinin alerjik tepki gelişimine yatkın olma durumudur.

  • Atopik Dermatit (Egzama): Deri kuruluğu, kaşıntı ve kızarıklık görülür. Tekrarlayıcı ve kronik bir durumdur. Bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemine göre farklı tablolar görülür.
  • Ürtiker (Kurdeşen): Değişik büyüklükte, ödemli, eritimli plakalar, aniden başlar ciltte 20 dak.-3 saat arası kaldıktan sonra iz bırakmadan kaybolur. 6 hafta içinde kaybolursa akut, 6 haftadan daha uzun sürerse kronik ürtiker olarak adlandırılır.

Kontakt Dermatit

Deterjanlar, deriye sürülen ilaçlar, kozmetikler, bitkiler, güneş, sıcak ve soğuk temaslarından sonra cilt üzerinde kızarıklık, su toplaması, daha sonra kuruma ve pullanma ile seyreden alerjik cilt hastalığıdır. İki tipi mevcuttur.

  • Alerjik Kontakt Dermatit: Bağışıklık sisteminin, cilde teması gerçekleşen maddeye karşı alerjik cevabıdır. Temastan 24-48 saat sonra görülür.
  • İrritan Kontakt Dermatit: Sebep olan madde temas bölgesinde görülür. En sık sebep deterjanlardır ve el bölgesinde görülür.

Tanı da genellikle yama (patch) testi kullanılır. En sık görülen allergen maddelerin sırt bölgesine yapışkan bantlarla uygulanması ve 48 saat sonra açarak değerlendirilmesidir. Allergen madde tespit edilebilirse bu maddeden uzak durmak temel prensiptir.

Bizimle İletişime Geçin

İletişime Geç