Ağrısız Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonu genel olarak lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilen bir estetik işlemdir. Yaş ve hormonlar gibi farklı sebeplerden ötürü saç kaybı yaşayan kişiler için en uygun çözüm Safir FUE saç ekimi ya da DHI saç ekimi olurken, saç nakli işleminin ağrılı bir operasyon olup olmadığı ise saç ekimi doktorlarına en sık sorulan sorulardan biridir. Elbette, hastaya uygun anestezi yöntemiyle acısız ağrısız saç ekimi mümkündür. Yani, hastaya saç ekimi ameliyatı öncesi uygulanan lokal anestezi ya da sedasyon ile saç ekimi esnasında hiçbir sızı ya da rahatsızlık yaşanmaz. Böylelikle saç dökülmesi problemiyle karşılaşan kişiler ağrısız saç ekimi işlemiyle saç seyrekliği yaşadıkları bölgeleri kolaylıkla kapatabilir ve dolgun saçlara kavuşabilir.

Ağrısız saç ekimi yapılabilir mi veya saç ekimi çok ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi işlemi esnasında her ne kadar büyük çapta olmasa da ekilecek saçların toplanması ve saç seyrekliği yaşanan bölgeye ekilmesi için minimal bir cerrahi müdahale gerekmektedir. Buna uygun olarak da saç ekimi esnasında kesiler oluşturulurken bu cerrahi müdahaleden doğabilecek herhangi bir ağrı ve acı ihtimali saç ekimi aşamaları belirlenirken değerlendirilmektedir.
Bu konuyu iyice aydınlatmak adına saç ekiminin aşamalarından bahsetmemiz daha iyi olacaktır.

Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekimi temelde dört aşamadan oluşur. Burada bahsedilecek olan aşamalar operasyon gününde operasyonun özünü oluşturan aşamalardır.
Bunlar:

 1. Lokal anestezi uygulanması (Saç ekiminin ağrı hissedeceğiniz tek ve en önemli noktası)
 2. Saçların toplanması
 3. Kanalların açılması (DHI yönteminde bu aşama bir sonraki aşama ile birleşik olarak yapılır)
 4. Saçların ekilmesi (Öncesinde yine lokal anestezi uygulanır)

  Birinci Aşama: Saç Ekiminde Lokal Anestezi

  Bu aşama, ağrısız saç ekimi konusunun en temel noktasıdır. Saçların toplanabilmesi için saç köklerinin, kıl çevresindeki çok ince deri ile birlikte mikro-motor yardımı ile kesilip ayrılması gerekir. Bu işlemin yapılması için öncesinde anestezi uygulanmalıdır.

  Anestezi uygulanan alan his kaybına uğrayacağından bu acılar hissedilemez. Bu noktada saç ekimi ağrısız bir işlemdir demek doğru olacaktır.
  Ağrı hissiyatının yaşanacağı tek zaman, anestezinin yapılma anıdır. Lokal anestezi uygulamasının ağrısız olması da, saç ekimini 'ağrısız' olarak nitelendirir. Her ne kadar iğne ile yapılan anestezi kullanılmaya devam ediliyor olsa da, bu tekniğin yarattığı ağrıyı ortadan kaldırmak için uygulanan yeni yaklaşımlar da vardır. Bunlar:

  • İğnesiz / Basınç ile lokal anestezi

  İğneli anestezi uygulamasındaki ağrıyı azaltmak için geliştirilmiştir. Basınçla anestezik maddeyi deriye enjekte edebilen bir cihaz ile yapılır. Bu cihaz deriye dokundurulur ve içindeki yüksek basınç ile akışkan anestezik maddeyi deri yüzeyine bırakır. Sonrasında iğne ile anestezi uygulanır.

  Temelde bu ilk uygulanan anestezik etken madde, deriye homojen dağılmaz ve deri altına nüfuz etmez. Devamında yapılacak iğneli anestezi uygulamasında yine acı hissedilebilir.

  • Sedasyon ile lokal anestezi

  Sedasyon aslında çocuklarda bile uygulanan, tıbbın anestezi alanındaki en gelişmiş ve önemli kolaylıklarından biri olarak karşımıza çıkar. Sedasyon uygulaması, kişiye damar yolu açılarak ağrı kesicinin (analjezik etken maddenin) uygun dozda vücuda verilmesini niteler. Böylece iğne veya diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Bu uygulamada kişinin bilinci açık kalır fakat hissiyatı azalır.

  Sedasyon uygulamasında uzman bir anestezi doktorunun bulunması önem taşır. Çünkü sedasyonun hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından, kişinin fiziksel aktivite ve acı eşiğine göre belirlenir.

  İkinci Aşama: Saçların Toplanması

  Saçlar mikro-motor yardımı ile deriden silindirik kesiler ile ayrıştırılarak toplanır. Burada mikro motorun uç çapı minimum 0.6 mm ölçüsündedir ki, bu da kişinin saçlarının kalınlığına ve tekli veya çoklu greftler olmasına bağlıdır. 0.7 mm, 0.8 mm ve 1.00 mm'ye kadar punç adı verilen silindirik iğneler ile saçlar toplanır.

  Üçüncü Aşama: Kanalların Açılması

  Saçların ekilmesi için toplanan saç köklerinin yerleştirileceği kanallar gerek metal slitler gerekse daha sonradan geliştirilen safir uçlar ile açılır. Safir uçlar daha pürüzsüz olduğundan deride daha az tahribat yaratmaktadır. Kanal açma aşaması, operasyonun kalitesini belirleyen en önemli aşamadır. Saçların ekileceği kanallar açılırken, açı ve yön çok dikkatli belirlenmelidir. Bu sayede doğal görünümlü bir ekim gerçekleştirilebilir.

  DHI yönteminde kullanılan implanter ile kanal açmaya gerek kalmadan saç kökleri yerleştirilebilir.

  Dördüncü Aşama: Saçların Ekilmesi

  Saçlar açılan kanallara yerleştirilir. Burada dikkat edilecek kısım kanalların doğru yönde açılmış olmasıdır. Eğer doğru kanal yönleri yoksa ekilen kökler doğal bir görünüme kavuşamaz. Bu aşamada bir diğer kritik nokta ise açılan kanalların hangilerine tekli greftler hangilerine çoklu greftlerin ekileceğidir. Burdaa temel prensip ön sıralara tekli greftlerin ekilmesidir. Bu hassasiyet ile doğal görünüm yine daha kolay bir şekilde sağlanabilir.

  Bizimle İletişime Geçin

  İletişime Geç